Pytanie z dnia 03 listopada 2015

Witam.czy mogę rozwiązać umowę z pracodawcą w trybie natychmiastowym pracodawcą zachowywał się wobec mnie wulgarne i agresywnie w obecności innych pracownikow,?

Dzień dobry, co do zasady naruszenie czci lub dobrego imienia pracownika mieści się - jak przyjmuje się w literaturze przedmiotu - w katalogu przyczyn uzasadniających rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia, zwłaszcza jeżeli miało miejsce w obecności osób trzecich. Niemniej istotne jest wykazanie za pomocą dowodów głównie świadków, że słowa i charakter wypowiedzi pracodawcy można obiektywnie uznać za naruszenie czci, dobrego imienia czy ogólnie rzecz ujmując dóbr osobistych pracownika. Jeżeli zatem taka sytuacja miała miejsce w szczególności więcej niż raz i to w obecności osób trzecich, które w podobny jak pracownik sposób oceniają naganne zachowanie pracodawcy, możliwe jest złożenie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku zgodnie z Kodeksem pracy przysługuje pracownikowi odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa była zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Z poważaniem. Adw. Joanna Junker

Odpowiedź nr 1 z dnia 3 listopada 2015 12:55 Obejrzało: 632 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam, możliwość skorzystania przez pracownika z rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia zależy od tego czy przedstawione zachowanie można zakwalifikować jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Ważnym w ustaleniu tego będzie na pewno kwestia czy wyłącznie Pani/Pan odebrał to zachowanie jako agresywne i wulgarne czy też pozostali obecni przy tym pracownicy tzn. czy miało ono charakter obiektywny. Należy pamiętać ze to Pani/Pan musi za pomocą materiału dowodowego wykazać, że doszło do takiej sytuacji. Ważnym jest, że takie wypowiedzenie należy złożyć pracodawcy na piśmie wraz z podaniem przyczyny i w terminie 1 miesiąca od zajścia przyczyny uzasadniającej złożenie takiego oświadczenia.

Odpowiedź nr 2 z dnia 3 listopada 2015 13:27 Obejrzało: 630 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.