Ekwiwalent za zaległy urlop.

Pytanie z dnia 07 października

Witam właśnie urodziłam dziecko umowę miałam do porodu w zakładzie pracowałam od września 2019r. Dzisiaj dostałam świadectwo pracy ale szef nie chce wypalcic mi ekwiwalentu za urlop bo twierdzi że za krotko pracowałam czy może tak postąpić? Proszę o szybka odpowiedz

Nie może tak zrobić. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Natomiast prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym z dniem 1 stycznia. Tak więc za 2019 r. przysługuje Pani 4/12 wymiaru urlopu tj. z 20 lub 26 dni, natomiast za 2020 r. 10/12 z 20 lub 26 dni. Oczywiście przy założeniu, że pracowała Pani na pełny etat. Jeśli pracodawca nie chce zapłacić ekwiwalentu to trzeba go wezwać do zapłaty, a w przypadku braku zapłaty pomimo wezwania złożyć do sądu pracy pozew o zapłatę.

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 października 2020 21:47 Zmodyfikowano dnia: 7 października 2020 21:47 Obejrzało: 34 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.