Eksmisja byłej partnerki z domu i legalność zabezpieczenia mienia oraz monitoring posesji.
Pytanie z dnia 24 czerwca
Witam, rozstałem sie z była partnerka. Mieszka w moim domu. Nie mamy ślubu, wspólnych dzieci czy kredytu. Dodam że ona mieszka u mnie z 2 swoich córek z poprzedniego związku. Od lutego/marca mamy ustny termin jej wyprowadzki na koniec czerwca. Z początkiem czerwca dostala tez oficjalne pismo ode mnie z terminem wyprowadzki jednak.nic w tym kierunku nie robi. Czytałem ze mogę wyniesc z domu np pralkę, lodówkę i tv np do garażu. Oczywiście sprzęt jest mój. Czy takie posunięcie bedzie zgodne z prawem? Dostałem takze listwa od jej prawnika z nakazem usunięcia kamery która monitoruje podwórko od bramy do drzwi wejściowych, twierdząc że bezprawnie naruszam ich dobra osobiste i będą roście o zadośćuczynienie. Czy w tej sytlacji powinienem sie czegoś obawiać? Dodam że jestem kierowca i w tygodniu nie Ma mnie w domu, a kamera służy tylko w celach bezpieczeństwa. Pozdrawiam
Tomasz R. Weigt Adwokat
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. Usunięcie z domu pralki, lodówki czy telewizora – mimo że stanowią one Pana wyłączną własność – jest prawnie niedopuszczalne. Takie działanie zostanie uznane za samowolne naruszenie posiadania (art. 342 Kodeksu cywilnego), co uprawniać będzie Pana byłą partnerkę do wytoczenia powództwa o natychmiastowe przywrócenie stanu poprzedniego. Co najważniejsze, celowe pozbawianie lokatora urządzeń niezbędnych do codziennego funkcjonowania w celu zmuszenia go do wyprowadzki stanowi przestępstwo z art. 191 § 1a Kodeksu karnego (utrudnianie korzystania z zajmowanego lokalu mieszkalnego). Jest ono zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3, dlatego zdecydowanie odradzam takie kroki. 2. Jedyną legalną drogą do usunięcia byłej partnerki wraz z jej dziećmi z nieruchomości jest sądowa procedura eksmisyjna. Skoro pisemne wezwanie do opuszczenia domu z końcem czerwca zostało jej skutecznie doręczone, z dniem 1 lipca uzyska Pan prawo do złożenia w sądzie rejonowym pozwu o opróżnienie, wydanie i opuszczenie lokalu. Dodatkowo, za każdy miesiąc dalszego zamieszkiwania byłej partnerki po wyznaczonym terminie, przysługuje Panu roszczenie o odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu. Kwota ta powinna odpowiadać wysokości czynszu rynkowego, jaki mógłby Pan uzyskać, gdyby ten dom został wynajęty na zasadach komercyjnych. 3. W kwestii żądania demontażu kamery, pismo od adwokata partnerki nie nakłada na Pana obowiązku podjęcia natychmiastowych działań. Jako właściciel nieruchomości ma Pan prawo instalować monitoring w celu ochrony swojego mienia i weryfikacji bezpieczeństwa, szczególnie podczas Pana wyjazdów zawodowych. Skierowanie kamery na bramę wjazdową i drzwi wejściowe nie stanowi bezprawnego naruszenia dóbr osobistych (art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego). Warunkiem jest jednak to, aby urządzenie rejestrowało wyłącznie obraz (bez dźwięku, co mogłoby zostać uznane za nielegalny podsłuch) oraz nie filmowało wnętrza pomieszczeń przez okna. Jeśli kamera spełnia te kryteria, to ryzyko przegrania ewentualnego procesu o zadośćuczynienie jest znikome. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Dzień dobry, ogólnie rzecz biorąc nagrywanie kogoś bez zgody jest w istocie naruszeniem przepisów - musiałby Pan wykazywać, że nie nagrywa Pan byłej partnerki tylko jakiś inny obszar, ale to dość trudne, bo zapewne kamera jakąś "złapie" byłą partnerkę. Właściwa droga to formalna procedura eksmisji. Kamera monitorująca podwórko na Pana posesji, używana w celach bezpieczeństwa, co do zasady nie narusza dóbr osobistych osób tam zamieszkujących - ale tak jak mówię, jeśli gdzieś jednak ją nagra to już inna sprawa. Myślę, że może Pan wynieść te sprzęty do garażu, ale może to zostać potraktowane jako naruszenie posiadania Pana partnerki. Proponuję po prostu wysłać jej oficjalne pismo wzywające ją do wyprowadzki. R. pr. Elżbieta Walczak
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.


