Pytanie z dnia 26 września 2017

Dzień dobry,mój ojciec zmarł w czerwcu br.
czy mogę sie starać o wyłączne dziedziczenie jego mieszkania,które bylo przez ojca po rozwodzie z matką przystosowane wyłącznie do jego potrzeb.
Ojciec chciał,żeby nalezalo do mnie,ale nie mam tego na piśmie.
Siostra nie interesowala się ojcem nie odwiedzała go był jej obcy.Czy mam jakies szanse prawnie.

Dzień dobry, jeżeli ojciec nie pozostawił testamentu to będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego dotyczące dziedziczenia ustawowego. W pierwszej kolejności na podstawie art. 931 Kodeksu Cywilnego powołane z ustawy do spadku są dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W Pani przypadku spadek po ojcu co do zasady dziedziczy Pani z siostrą w częściach równych (przy założeniu, że nie mają Panie innego rodzeństwa i nie złożyły Panie oświadczenia o odrzuceniu spadku). Rozwiedzeni małżonkowie nie dziedziczą po sobie. Wbrew swojej woli spadkobierca może zostać odsunięty od dziedziczenia, jeżeli zostanie uznany za niegodnego. Zgodnie z art. 928 Kodeksu Cywilnego Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli: 1) dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy; 2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności; 3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego. Sam brak kontaktu z ojcem nie jest wystarczający do uznania Pani siostry za niegodnej dziedziczenia. Jednocześnie wskazuję, że w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania może złożyć oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku. Brak oświadczenia w tym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Rozmawiała Pani na ten temat z siostrą? Co zamierza zrobić? Jeśli siostra spadek przyjmie to mogą Panie zawrzeć umowę działu spadku w formie aktu notarialnego zgodnie z którą nieruchomość przypadnie Pani w zamian za stosowną spłatę na rzecz siostry. W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości zachęcam do kontaktu. Pozdrawiam, radca prawny Angelika Paziewicz-Bącler, www.foxlegal.pl, e-mail: biuro@foxlegal.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 września 2017 18:21 Zmodyfikowano dnia: 26 września 2017 18:21 Obejrzało: 282 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jeżeli ojciec nie zostawił testamentu to spadek dziedziczą spadkobiercy ustawowi czyli w pierwszej kolejności dzieci. To, że córka nie odwiedzała zmarłego i nie interesowała się nim nie wyklucza jej z dziedziczenia. Siostra byłaby wykluczona z dziedziczenia jeżeli zostałaby uznana za niegodną dziedziczenia. Ale spadkobierca może być uznany za niegodnego dziedziczenia jeżeli: - dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciw spadkodawcy; - podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z powyższych czynności; - umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez kogoś podrobionego lub przerobionego Jeżeli nie ma testamentu i nie ma podstaw do uznania siostry za niegodną dziedziczenia, ani nie zawierała ona z ojcem notarialnej umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia, ani jeżeli nie odrzuciła spadku to razem z siostrą odziedziczył Pan spadek i mieszkanie w chwili obecnej należy do wszystkich spadkobierców. W sytuacji, w której będzie Pan chciał aby mieszkanie w dziale spadku przypadło wyłącznie Panu to musi się Pan liczyć z koniecznością spłaty na rzecz pozostałych spadkobierców (chyba, że zgodzą się na dział spadku bez spłaty).

Odpowiedź nr 2 z dnia 27 września 2017 09:26 Zmodyfikowano dnia: 27 września 2017 09:26 Obejrzało: 276 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.