Pytanie z dnia 06 grudnia 2016

DZIEN DOBRY.CHCIALAM SIE ZAPYTAC CZY JEZELI MIALAM JUZ SPRAWE U PROKURATORA O SCIGANIE ZA NIEPLACENIE ALIMENTOW I BYLO TEZ POSIEDZENIE W SADZIE BEZ ZADNYCH EFEKTOW.TO CZY MOGE STARAC SIE JESZCZE O ZATRZYMANIE PRAWA JAZDY DLUZNIKA.

Tak, jeśli dłużnik alimentacyjny w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie zapłacił więcej niż 50 procent zasądzonych alimentów, ale sankcja ta jest jeszcze obwarowana innymi warunkami. Zbyt mało szczegółów sprawy Pani przedstawiła. Oprócz wniosku do prokuratury oraz do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnik zostanie wpisany na listę dłużników prowadzone przez jedno z biur informacji gospodarczej. Wpis taki następuje w przypadku niepłacenia alimentów w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Wobec dłużnika rozpoczyna się również dochodzenie należności. Odbywa się ono w trybie egzekucji w administracji. Postępowanie to prowadzi urząd skarbowy, gdy po zakończeniu okresu świadczeniowego rodzic nie spłacił pieniędzy wypłaconych przez gminę w ramach Funduszu Alimentacyjnego. Nie napisała Pani kiedy i jakim dokładnie orzeczeniem zakończyło się postępowanie, a to istotna informacja.

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 grudnia 2016 17:56 Obejrzało: 556 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Czy to Pani składała wniosek o ściganie? Co Pani rozumie pod pojęciem posiedzenia bez żadnych efektów? Czy zapadło jakieś rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie? O możliwości zatrzymania prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu stanowi ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. I tak też w przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona może złożyć do organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego. W przypadku gdy dłużnik m.in. uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego lub odmówił złożenia oświadczenia majątkowego, zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny organ właściwy dłużnika wszczyna postępowanie dotyczące uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych (należy przy tym jednak wskazać, iż decyzji o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych nie wydaje się wobec dłużnika alimentacyjnego, który przez okres ostatnich 6 miesięcy wywiązywał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów ). Jeżeli decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna to wówczas organ właściwy dłużnika składa wniosek o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 § 1 k.k. ( przestępstwo uporczywego uchylania się od alimentacji) i po uzyskaniu z centralnej ewidencji kierowców informacji, że dłużnik alimentacyjny posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego wraz z odpisem tej decyzji. By móc stwierdzić jednoznacznie, czy jest taka możliwość w opisanym przez Panią przypadku musiałaby Pani podać więcej szczegółów. Pozdrawiam, adw. Anna Uznańska

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 grudnia 2016 18:06 Obejrzało: 555 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.