Pytanie z dnia 14 czerwca 2018

Dzień dobry
Znajomy prosi mnie o udzielenie mu prywatnej pożyczki w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jako zabezpieczenie jej spłaty proponuje mieszkanie. którego jest właścicielem. Proszę o informację, czy istnieje zgodny z przepisami i uczciwy sposób na ustanowienie takiego zabezpieczenia dla umowy pożyczki zawartej pomiędzy dwoma osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej ? W jaki sposób ustanowić takie zabezpieczenie: hipoteka, zastaw, przewłaszczenie ? Czytałem, że w ubiegłym roku zmianie uległy przepisy dotyczących pożyczek z zabezpieczeniem hipotecznym, ale nie bardzo rozumiem, czy dotyczą one mojego przypadku.
Z góry bardzo dziękuję za poradę.

W ubiegłym roku weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym i dotyczy wyłącznie kredytów a nie pożyczek więc jej przepisy nie dotyczą Pana przypadku. Spłatę pożyczki można zabezpieczyć na kilka sposobów i nie ma tu znaczenia ze jest to umowa pomiędzy osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej tj. tak jak Pan pisze hipoteką czy przewłaszczeniem na zabezpieczenie. Zastaw nie wchodzi w rachubę bo można go ustanowić. tylko na rzeczach ruchomych i prawach. Do ustanowienia hipoteki oprócz podpisanej umowy pożyczki konieczne jest złożenie przez właściciela mieszkania oświadczenia o ustanowieniu na Pana rzecz hipoteki z podpisem notarialnie poświadczonym. To samo dotyczy umowy o przewłaszczeniu na zabezpieczenie. Podpis również powinien być poświadczony przez notariusza. Następnie składa się wniosek do sądu o wpis hipoteki lub Pana jako właściciela dołączając powyższe dokumenty. Dodatkowo można zażądać sporządzenia przed notariuszem dobrowolnego poddania się egzekucji przez pożyczkobiorcę. Znacznie skróci to drogę dochodzenia w przyszłości niezwróconej pożyczki. Ewentualnie w rachubę wchodzi dodatkowo weksel in blanco.Jak sam Pan widzi form zabezpieczenia jest wiele.

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 czerwca 2018 09:40:19 Zmodyfikowano dnia: 15 czerwca 2018 09:40:19 Obejrzało: 34 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.