Pytanie z dnia 19 maja

Dzień dobry,
Mąż jest niepełnosprawny (grupa druga) i mamy dwoje dzieci w wieku 5 i 10 lat, w tym starszy syn jest w terapii psychologiczno-psychiatrycznej (bez orzeczenia). Oboje pracujemy zawodowo, ja w placówce, mąż online.
Mąż od pewnego czasu mieszka ze swoją niepełnosprawną mamą, żeby nad nią czuwać. Ja zostałam w naszym mieszkaniu i sama zajmuję się dziećmi.
Mąż twierdzi, że jego obowiązkiem jest mieszkać z mamą i, że jeśli jego mamie coś się stanie, to ja też odpowiem prawnie/karnie, bo zostawiłam(?) dwie ciężko niepełnosprawne osoby.
Moją propozycją było zapewnienie płatnej opieki domowej (która wg męża nie jest idealna) lub zgłoszenie teściowej do ośrodka opieki.
Czy rzeczywiście prawo mówi to, czym "straszy" mnie mąż?
Dziękuję.

Dzień dobry, nie, absolutnie nie można Państwa obciążyć konsekwencjami prawnymi za to, jeśli coś się stanie Państwa mamie podczas Waszej nieobecności - to też zależy od konkretnej sytuacji, ale nie da się wszystkiemu zapobiec. Jeśli by Pani źle przeprowadziła teściową przez ulicę i potrąciłby ją samochód to tak, odpowiedzialność Pani można przypisać, ale nie w sytuacji kiedy nie ma Pani w domu. Nie wiem jeszcze co teściowej dolega, więc trudno mi ocenić. Dla mnie to wygląda po prostu na szantaż emocjonalny ze strony męża - zmusza Panią do opieki również i nad nim. Chyba nie jest z nim tak źle, skoro zajmuje się swoją matką. Proszę pomyśleć o sobie. Adw. Elżbieta Walczak

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 maja 2023 16:23 Zmodyfikowano dnia: 22 maja 2023 16:23 Obejrzało: 12 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.