Pytanie z dnia 08 marca

Dzień dobry.
Mam pytanie odnośnie służebności, a mianowicie od pięciu lat jestem właścicielką mieszkania darowanego w akcie darowizny od babci,w którym wujek (syn babci) ma służebność.Dodam że wujek nie mieszka w tym mieszkaniu od 20 lat,a ja po śmierci babci płacę wszystkie opłaty i tu moje pytanie ,czy jak bym wynajęła to mieszkanie,to czy wujkowi należy się jakaś część sumy z wynajmu?

Służebność mieszkania jest tzw. ograniczonym prawem rzeczowym i ma celu wyłącznie zaspokojenie osobistych potrzeb uprawnionego w postaci "dachu nad głową". Dlatego też Pani wujkowi nie przysługuje udział w czynszu za najem mieszkania. Na marginesie wspomnę, że służebność wygasa na skutek jej nie wykonywania przez 10 lat. Skoro Pani wujek nie korzystał z mieszkania od 20 lat to służebność ta wygasła. Jednak aby ją wykreślić z księgi wieczystej należałoby przeprowadzić przed sądem postępowanie w sprawie uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 marca 2018 21:24:22 Zmodyfikowano dnia: 8 marca 2018 21:24:22 Obejrzało: 87 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.