Pytanie z dnia 13 grudnia 2016

Dzień dobry. Jestem w trakcie procesu upadłości konsumenckiej. W kwietniu złożyłam PIT - rozliczałam ulgę na dziecko. Nie otrzymałam żadnego pisma z US o zajęciu ani nie otrzymałam kwoty ulgi. Czy w/w ulga wchodzi w skład masy upadłościowej oraz czy US ma obowiązek powiadomić mnie o zajęciu w/w ulgi. Pozdrawiam.

Dzień dobry, W skład masy upadłości wchodzi cały majątek konsumenta w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty w toku postępowania upadłościowego. W skład tego majątku nie wchodzą jedynie te prawa i rzeczy, które są wyłączone z egzekucji, m.in. przedmioty urządzenia domowego i narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej. Tzw. ulga prorodzinna obniżająca wymiar podatku dochodowego nie znajduje się na liście praw i rzeczy wyłączonych spod egzekucji. Również zwrot nadpłaconego podatku nie jest wyłączony z egzekucji. W rezultacie, zwrot nadpłaconego podatku będzie wchodził w skład masy upadłości. Nie ma przy tym znaczenia potoczna nazwa tej ulg (czyli „ulga na dziecko”). Ulga prorodzinna w podatku dochodowym obniża wymiar podatku dochodowego ze względu na spełnienie określonego warunku, nie jest jednak osobnym świadczeniem przeznaczonym na zaspokojenie potrzeb dzieci. Dlatego nie moim zdaniem zwrot nadpłaconego podatku będzie wchodził w skład masy upadłości niezależnie od tego czy był on spowodowany przyznaniem ulgi prorodzinnej. Podsumowując, ulga podatkowa, a dokładniej mówiąc zwrot nadpłaconego podatku dochodowego wchodzi do masy upadłości ponieważ brak jest przepisów dopuszczających wyłączenie tego przychodu z masy upadłości.

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 grudnia 2016 01:41:13 Obejrzało: 108 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.