Pytanie z dnia 15 lutego

Dzień dobry chciałam zapytać po jakim czasie przedawnia się:
- pożyczka - debet w koncie/karta
- chwilówka - i jak sobie radzić z ich ogromnymi odsetkami
- jakie muszą być spełnione warunki do przedawnienia zwłaszcza chwilówki

czy osoba prywatna /wierzyciel która pożyczyła mi pieniądze ma prawo poinformować mojego tatę o długu i żądać od niego spłaty grożąc sprawą w sądzie?

Dzień dobry, zgodnie z przepisem art. 732 k.c.: "Roszczenia wynikające ze stosunku rachunku bankowego przedawniają się z upływem lat dwóch. Nie dotyczy to roszczeń o zwrot wkładów oszczędnościowych". Pożyczki udzielone w związku z działalnością gospodarczą lub zawodową przedawniają się z upływem lat 3, a niezwiązane z taką działalnością- z upływem lat 10. Nie trzeba spełniać żadnych warunków- przedawnienie samo biegnie, chyba że zostanie przerwane. Wierzyciel nie może żądać spłaty pożyczki od osób trzecich, ani informować ich o zadłużeniu, gdyż takim postępowaniem narusza dobra osobiste dłużnika. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 lutego 2017 16:56:27 Obejrzało: 41 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Roszczenia z tytułu pożyczek "chwilówek" przedawniają się z upływem trzech lat licząc od daty wymagalności, tj. ustalonego w umowie terminu spłaty. Debet na koncie bankowym przedawnia się z upływem 2 lat od momentu daty wymaganej spłaty.

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 lutego 2017 21:09:14 Obejrzało: 27 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Prywatna rozmowa telefoniczna z doświadczonym prawnikiem. 49 zł za 15 minut rozmowy. 15 minut to nie jest mało. Przygotuj się do pisania, aby zanotować wskazówki prawnika i bądź w zasięgu telefonu!

Chcę rozmawiać z prawnikiem

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.