dział spadku,zniesienie współwłasności,własnoręczny testament

Pytanie z dnia 20 czerwca 2019

W trakcie uprawomocnienia się jest sprawa o dział spadku i zniesienie współwłasności po moich rodzicach,która trwała 10 lat, gdzie spadkobiercami jest 18 osób. Mama mieszkała u mnie 20 lat i niedawno w książce znalazłam jej odręczny testament, w którym nieruchomość i działkę rolną przekazuje na moją najmłodszą siostrę. Co powinnam zrobić?Jak to przedstawić w sądzie?

Witam, dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku. Jednakże ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność. Należy zatem co do zasady złożyć stosowny wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, wykazać dlaczego dopiero teraz jest to podnoszone i bezwzględnie dochować ww. terminu. Zastrzegam jednak, że sprawę należałoby bardziej szczegółowo przeanalizować przed podjęciem działań procesowych, zwłaszcza pod kątek dowodowym. Z poważaniem, adwokat Agnieszka Łozińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 24 czerwca 2019 13:21 Zmodyfikowano dnia: 24 czerwca 2019 13:21 Obejrzało: 178 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.