Pytanie z dnia 04 września 2018

Druga żona otrzymała pół roku przed śmiercią połowę domu w darowiznie. Teraz jest dodatkowo testament na dtuga połowę. Ile należy się zachowku mnie i bratu?

Dzień dobry, a kim Pan/i jest ? Czy mowa o bracie zmarłego ? Proszę dokładnie opisać sytuację, wskazać kto i kiedy zmarł oraz kto dziedziczyłby z ustawy ? Czy zmarły kogoś wydziedziczył ? Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 września 2018 12:39 Zmodyfikowano dnia: 4 września 2018 12:39 Obejrzało: 172 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie, instytucja prawa spadkowego jaką jest zachowek znajduje swoje uregulowanie znajduje w treści art. 991 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Wyżej wymienione osoby są jednak uprawnione do zachowku pod warunkiem, że byłyby w danym wypadku powołane do spadku z ustawy. Roszczenie o zachowek to roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej. Jego wysokość to co do zasady 1/2 wartości udziału spadkowego, jaki przypadłby uprawnionemu przy dziedziczeniu ustawowym. Jeśli jednak uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo uprawnionym jest małoletni zstępny spadkodawcy wówczas wysokość zachowku stanowi równowartość 2/3 wartości udziału, jaki przypadłby mu w spadku, gdyby doszło do dziedziczenia ustawowego. W razie pytań zapraszam do kontaktu 600 365 228.

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 września 2018 13:25 Zmodyfikowano dnia: 4 września 2018 13:25 Obejrzało: 171 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Przede wszystkim potrzebne są informacje: kiedy zmarła żona, od kogo otrzymała darowiznę, kto sporządził testament, jakich spadkobierców ustawowych miał spadkodawca.

Odpowiedź nr 3 z dnia 4 września 2018 13:28 Zmodyfikowano dnia: 4 września 2018 13:28 Obejrzało: 171 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.