Pytanie z dnia 29 września 2017

Dotyczy nierównego traktowania pracowniwkó zatrudnionych w spółce po roku 2002. w zakresie warunków wynagradzania.
Dla pracowników tych podstawą wymiaru naliczania dodatku stażowego oraz nagród jubileuszowych jest kwota 760 zł brutto (najniższe wynagrodzenie ustalone przez Ministra Pracy) podczas gdy dla pracowników zatrudnionych przed tą datą jest to średnie kwartalne wynagrodzenie brutto (około3000 brutto). W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie stwierdzono, że stanowi to naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu oraz łamie zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu.
Wystąpieniu z dn. 31.07. 2017 wniesiono o zmianę dotychczasowego ustalania dodatku stażowego oraz nagród jubileuszowych na nie mniej korzystny oraz naliczenie i wypłacenie dodatków według tychże zasad za okres, który nie uległ przedawnieniu.
W wyniku zastrzeżeń do kontroli jakie złożyło .......PIP wykreśliła określenie „łamie zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu” w pozostałym zakresie pozostawiając protokół bez zmian.
Pytania:
1. Wystąpienie inspektora PIP nie ma mocy prawnej pozostaje więc droga sądowa?
2. Jakie szanse na odzyskanie zaległych kwot wynikających z różnic w naliczaniu dodatków?
3. Jak długi to proces?
4. Gdzie i jak skierować pozew i ile to kosztuje.

Dzień dobry, 1/Tak należy złożyć pozew do sądu 2/ szanse zależą od stanu majątkowe pracodawcy 3/ w Lublinie sprawy tego typu trwają około 2 lat 4/ W sprawach z zakresu dyskryminacji w zatrudnieniu wg art. 461 kpc pozew należy wnieść do sądu właściwego ze względu na siedzibę pozwanego lub ze względu na miejsce gdzie praca jest, była lub miała być wykonywana, lub do sądu w okręgu którego znajduje się zakład pracy. Jeśli w postępowaniu dochodzi się jedynie roszczeń materialnych, to wówczas należy wnieść powództwo do sądu rejonowego jak wskazano wyżej. Pozew powinien zawierać: oznaczenie sądu, do którego jest skierowany, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, oznaczenie rodzaju pisma, osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika, wymienienie załączników. Podlega on opłacie w wysokości 5% dochodzonego odszkodowania (o ile żądanie będzie dotyczyło tylko odszkodowania). Sprawa wg mnie wymaga pomocy adwokata. Pozdrawiam adw. Stanisław Filipowicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 2 października 2017 11:15 Zmodyfikowano dnia: 2 października 2017 11:15 Obejrzało: 173 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.