Długi spadkowe.

Pytanie z dnia 16 lipca

Dzień dobry,

W lutym zmarła moja mama.
Okazuje się, że zostały 2 kredyty. Moja mama w 2019 roku zapisała darowizną mieszkanie na wnuczki.
Jestem jedynaczką, ojciec nie żyje. Nie zostawiła żadnego majątku, testamentu.

Moje pytanie:
- czy w tej sutuacji banki zwrócą się do mnie o spłatę kredytów? Czy też z racji tego, że nic nie odziedziczyłam, nie będę musiała ich splacac?
- czy lepiej zrobić odrzucenie spadku?
- czy zostawienie sprawy tak jak jest będzie skutkowało niekorzystnie dla mnie?

Czy zostawiając sprawy tak jak są mogę ewentualnie za jakiś czas wystąpić o zachowek? I wówczas dopiero ewentualna splata kredytów będzie wymagalna?

Z poważaniem
Magdalena

Dzień dobry. 1. Najprawdopodobniej - tak. Jeżeli przyjmie Pani spadek to odpowiedzialność za długi zostanie ograniczona do tzw. dobrodziejstwa inwentarza, czyli do wysokości odziedziczonego spadku. W tym celu należało będzie jednak wnieść do sądu o sporządzenie przez komornika spisu inwentarza spadku. 2. To zależy od okoliczności sprawy oraz Pani woli. Przyjmując spadek zyska Pani prawo do dochodzenia zachowku od obdarowanych wnuczek babci. Zachowek to roszczenie pieniężne o wartości 1/2 tego co odziedziczyłaby Pani w spadku gdyby nie została dokonana darowizna (2/3 jeżeli jest Pani trwale niezdolna do pracy). Odrzucając spadek traci Pani prawo do zachowku. 3. Tak, brak podjęcia jakichkolwiek działań w sprawie może być dla Pani bardzo niekorzystny. 4. Pani będzie w takiej sytuacji odpowiadać za długi z tytułu kredytów, tylko do wartości majątku odziedziczonego wprost (czyli np. w ogóle). Nie będzie Pani odpowiadać za długi z tytułu uprawnienia do zachowku. Zachowek powinien zostać natomiast obliczony jako 1/2 stanu czynnego spadku (tzn. aktywa minus długi). Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 lipca 2022 11:24 Zmodyfikowano dnia: 18 lipca 2022 11:24 Obejrzało: 31 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, szczerze mówiąc najlepiej spadek byłoby odrzucić, jeśli w jego skład wchodzą długi, ale nie wiem czy jeszcze jest na to termin - jest to 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o tytule swojego powołania do spadku (dowiedzenia się przez Panią o śmierci mamy). Jeśli nic Pani nie zrobi, to z mocy prawa nabędzie Pani spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Bank jako wierzyciel może wystąpić ze sprawą o stwierdzenie nabycia spadku, aby stwierdzić oficjalnie kto jest spadkobiercą i to od niego ściągać dług. Natomiast dobrą nowiną jest, że nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza powoduje odpowiedzialność spadkobiercy tylko do wysokości wartości aktywów w spadku. Czyli, jeśli mama miała aktywa warte np. 100 tys. zł to odpowiada Pani do kwoty 100 tys. zł. Ale aby to stwierdzić należy sporządzić spis inwentarza. Adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 662 069 190

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 lipca 2022 11:36 Zmodyfikowano dnia: 18 lipca 2022 11:36 Obejrzało: 31 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.