Długi po tacie

Pytanie z dnia 20 sierpnia 2019

Zmarł mój tata, który pozostawił długi ale też mieszkanie(jedyny właściciel) w którym mieszkamy (ja, matka i niepełnoletni brat). Chcemy odrzucić spadek, bo długi są bardzo wysokie. Czy przysługuje nam mieszkanie zastępcze, czy pójdziemy na bruk. Jak długo będziemy mogli mieszkać w tym mieszkaniu po odrzuceniu spadku.

W praktyce dopóki nowy właściciel nie założy sprawy o eksmisję nikt państwa nie wyrzuci - bez ustalenie spadkobiercy czyli nowego właściciela, nie ma podmiotu który mógłby złożyć pozew o eksmisję. A ustalanie właściciela, czyli spadkobiercy który spadek przyjmie (na końcu jest gmina) może naprawdę dłuuuugo trwać.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 sierpnia 2019 12:56 Zmodyfikowano dnia: 20 sierpnia 2019 12:56 Obejrzało: 188 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, jeśli Państwo nie odrzucicie spadku to będziecie musieli spłacić dług do równowartości mieszkania (jeśli jedynie mieszkanie jest w spadku i to nie jest najem tylko własność). Natomiast w przypadku odrzucenia spadku prawdopodobnie rozpocznie się bardzo długa droga tego mieszkania (jeśli kolejne osoby będą odrzucać spadek). Jeśli ojciec nie miał innych dzieci, ani wnuków, to będą dziedziczyć jego rodzice, albo rodzeństwo, a potem może dzieci tego rodzeństwa, a potem dziadkowie, ... i tak aż wreszcie ktoś przyjmie spadek świadomie lub przez pomyłkę. Jeśli zdarzy się tak, że wszyscy uprawnieni odrzucą spadek to właścicielem mieszkania zostanie gmina. Osoba (osoby) która stanie się właścicielem mieszkania zdecyduje co dalej. Wydaje się, że zażąda zapłaty czynszu na przyszłość jak i może także zażąda zapłaty za korzystanie z jej lokalu przez Was bez umowy od śmierci ojca. Może żądać przed sądem zapłaty za korzystanie z mieszkania. Może żądać przed sądem eksmisji z jej lokalu. Wtedy sąd zdecyduje co dalej ma się wydarzyć. Jak widać nie ma jednej prostej odpowiedzi. Może okazać się że będziecie państwo latami mieszkać i regulować koszty mieszkania i będziecie mieć spokój.

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 września 2019 14:07 Zmodyfikowano dnia: 10 września 2019 14:07 Obejrzało: 165 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.