Darowizna nieruchomości ze służebnością pokoju.

Pytanie z dnia 11 kwietnia

Moj tata w akcie darowizny odziedziczył dom i ziemie. Na dom nałożona została służebność korzystania z pokoi znajdujących się w budynku mieszkalnym i na budynki gospodarcze obejmująca jego rodziców. Po śmierci taty spadek przeszedł na mnie i moja siostrę. Dziadkowie od strony taty zmarli i teraz ich córka która dochowywala dziadka i pobierała opiekuńcze ubiega się o wszystkie przedmioty z budynków na które została nałożona służebność. Czy ma takie prawo ? Jakie czynności mogę wykonać po śmierci dziadka i wygaśnięciu jego służebności z jego rzeczami( starymi meblami obrazami ciuchami )chciałabym jak najszybciej rozebrać ten budynek z racji iż jest ponad 60 letni bez żadnego remontu a miesci sie ona na tej samej posesji na której mieszkam czy jego córka ma prawo do zabrania tych rzeczy czy absolutnie nie ?

Dzień dobry. W pierwszej kolejności należy ustalić czy opisane ruchomości były także przedmiotem dokonanej przez dziadków darowizny. Jeżeli tak, to ciocia nie będzie miała w stosunku do nich żadnych praw. Jeżeli nie, to ruchomości te weszły w skład spadku po dziadkach i zostaną odziedziczone przez spadkobierców dziadków w odpowiednich udziałach. W takiej sytuacji ciocia mogłaby zyskać prawo do żądania wydania tych przedmiotów dopiero w sytuacji, w której uzyskałaby postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, które wskazywałoby, że jest spadkobiercą dziadków. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 kwietnia 2022 13:57 Zmodyfikowano dnia: 11 kwietnia 2022 13:57 Obejrzało: 135 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.