Darowizna nieruchomości a opieka nad daroczyńcą.

Pytanie z dnia 20 października

Brat otrzymał od rodziców 1/2 gospodarstwa z domem, czy ma obowiązek opieki nad żyjącą mamą ? Jest to akt notarialny wpisane - umowa darowizny - w poz. 6 jest wpis:Bogusław W. (to jest syn) oświadcza, że ustanawia nieodpłatnie i dożywotnio na nabytej nieruchomości służebność osobistą na rzecz współmałżonków Z... i M... W. polegającym na prawie korzystania z jednego pokoju i kuchni w domu mieszkalnym a małżonkowie W. oświadczają , że te prawa nabywają.

Dzień dobry. Jeżeli z darowizny nie wynika opieka, to nie ma takiego obowiązku. Rodzice mogą jednak odwołać darowiznę z powodu rażąco nagannego zachowania obdarowanego. Teoretycznie można twierdzić, że brak opieki tym jest.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 października 2020 13:13 Zmodyfikowano dnia: 20 października 2020 13:13 Obejrzało: 34 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry każde dziecko zobowiązane jest do opieki na rodzicami - alimentacji jeśli pozostają w niedostatku lub wymagają opieki. Brak opieki czy niewdzięczność może być podstawą do odwołania darowizny, W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. r.pr.A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 października 2020 13:21 Zmodyfikowano dnia: 20 października 2020 13:21 Obejrzało: 33 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. 1. Brat nie ma obowiązku opieki nad żyjącą mamą, który wynikałby z rzeczonej umowy darowizny. Z umowy tej wynika jedynie obowiązek brata udostępnienia mamie do korzystania jednego pokoju oraz kuchni w domu mieszkalnym. 2. Brat ma natomiast obowiązek opieki na rodzicem jako jego dziecko, wypływający z art. 87 K. r. i o., który może się skonkretyzować m.in w obowiązku alimentacji rodzica. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 3 z dnia 20 października 2020 14:10 Zmodyfikowano dnia: 20 października 2020 14:10 Obejrzało: 32 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.