darowizna mieszkania,zachowek,

Pytanie z dnia 10 czerwca 2019

8 lat temu babcia przekazała mi w formie darowizny dom jednorodzinny w którym mieszka do dzisiaj z dziadkiem.
Babci ma trójkę dzieci.
Czy w momencie śmierci babci będą zobowiązany do zapłaty zachowku?
Jest to jedyny majątek babci.
Czy jeżeli minie okres 10 lat od przekazania mi darowizny będą zwolniony od zachowku?
Wiem, że termin ten nie dotyczy spadkobierców, ale czy jeżeli odrzucę spadek to nie będę już zobowiązany do zapłaty zachowku od tej darowizny.
Czy są jakieś inne zabezpieczenia darowizny przed roszczeniami o zachowek?

Dzień dobry, jeśli Pana rodzic (dziecko babci), będzie żyć w chwili śmierci Pana babci i nie odrzuci spadku, a minie 10 lat od darowizny, nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty zachowku. Poza tym jest kilka innych możliwych sposobów na uniknięcie zapłaty zachowku, ale bez dokładnego ustalenia stanu faktycznego nie sposób ocenić czy będą mogły mieć tutaj zastosowanie. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 czerwca 2019 11:10 Zmodyfikowano dnia: 11 czerwca 2019 11:10 Obejrzało: 151 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

W świetle art. 994 § 1 k.c. przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. Zatem spadkobierca, który spadek odrzucił, nie jest ani spadkobiercą, ani osobą uprawnioną do zachowku. Jeśli spadkobierca, który otrzymał darowiznę przed ponad dziesięciu laty, odrzuci spadek albo zostanie uznany za niegodnego, darowizna dokonana na jego rzecz nie będzie zatem doliczana do spadku. W związku z tym wypomniany okres dziesięcioletni, będzie miał zastosowanie w przypadku odrzucenia przez Pana spadku.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 czerwca 2019 01:43 Zmodyfikowano dnia: 22 czerwca 2019 01:43 Obejrzało: 127 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.