Darowizna działki budowlanej.

Pytanie z dnia 19 października 2021

Witam, chciałabym się dowiedzieć czy jeśli rodzice chcą przepisać mi dom razem z działką, który jest w trakcie budowy to lepszym rozwiązaniem będzie przepisać całość teraz czy po zakończeniu budowy ?
Zastanawia mnie jak spojrzy na tę darowiznę Urząd Skarbowy.

Dzień dobry. Zgodnie z prawem przepisując działkę od razu przepisuje się znajdujący na niej budynek, nawet jak jest niedokończony. Nie można przepisać osobno gruntu, a osobno budynku. Dla Urzędu Skarbowego nie ma znaczenia kiedy będzie darowizna bo i tak jest Pani zwolniona z podatku z powodu otrzymania darowizny od rodziców. W celu zwolnienia z podatku należy złożyć do US formularz SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od otrzymania darowizny.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 października 2021 10:16 Zmodyfikowano dnia: 20 października 2021 10:16 Obejrzało: 157 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Z punktu widzenia podatkowego nie ma tutaj większej różnicy. Jako osobie należącej do tzw. zerowej grupy podatkowej (dziecko darczyńcy) przysługuje Pani zwolnienie z podatku od darowizn (przy dochowaniu obowiązku złożenia deklaracji podatkowej SD-Z2 w terminie) niezależnie od wartości darowizny. Dodatkowym obowiązkiem, który obciąży Panią przy darowiźnie nieruchomości w trakcie trwania budowy będzie konieczność skierowania do starostwa powiatowego wniosku o przeniesienie pozwolenia na budowę. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 października 2021 11:14 Zmodyfikowano dnia: 20 października 2021 11:14 Obejrzało: 155 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.