Dane osobowe,umowa powierzenia

Pytanie z dnia 13 września 2019

Firma X prosi firmę Y czyli nas o udostępnienie danych z faktur zakupu od firm a,b,c. Czy nasza firma może udostępniać firmie X dane firm trzecich? Jeśli tak, to czy powinniśmy podpisać umowe powierzenia danych z każdą z firm: X oraz a,b,c?

Dzień dobry Pani/Panu, Dane przedsiębiorcy są jawne i wynikają z ewidencji i rejestru. Udostępnienie innych informacji o przedsiębiorcy może być potraktowane jako udostępnienie informacji poufnych bez zgody. Proszę o wskazanie, w jakim celu miałyby być przekazywane dane innych przedsiębiorców. Pozdrawiam, adwokat Agnieszka Kwapień http://www.adwokat-katowice.com.pl http://www.rozwod-adwokat.com.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 września 2019 08:24 Zmodyfikowano dnia: 17 września 2019 21:23 Obejrzało: 166 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam. Podali Państwo zbyt mało danych, żeby w pełni odpowiedzieć na to pytanie. Należy rozróżnić dwie sytuacje: 1) udostępnienie danych przez jednego administratora drugiemu administratorowi 2) powierzenie danych przez jednego administratora procesorowi. Jaka jest różnica między nimi? Najpierw trzeba sobie wyjaśnić, kim jest administratora, a kim procesor. ADMINISTRATOR decyduje o zakresie i celach przetwarzania danych. Przykład: do firmy handlowej zgłasza się klient. Firma zbiera jego dane w celu zawarcia i wykonania umowy (nazwa klienta, adres dostawy itp.) oraz wystawienia faktury (NIP, adres działalności, cena ip.). To firma handlowa podejmuje decyzje o współpracy z klientem i jej przebiegu, a w konsekwencji jest też administratorem danych zbieranych w związku z transakcją. W tym wypadku firma handlowa jest administratorem. PROCESOR ma dostęp do danych Administratora, ale nie może decydować o celach i środkach przetwarzania danych. Robi tylko tyle, na ile zezwolił mu administrator i tylko po to, żeby wykonać umowę wiążącą go z Administratorem. Przykład: Biuro księgowe, które otrzymuje faktury i rachunki do zaksięgowania od firmy handlowej przetwarza dane osobowe podane na tych dokumentach, ale robi to tylko w zakresie i celu określonym umową o usługi księgowe. Biuro księgowe nie zarządza samodzielnie danymi, które przekazuje mu Administrator. W każdej chwili Administrator może zażądać zwrotu dokumentów i wypowiedzieć umowę z biurem. Żeby powierzyć komuś przetwarzanie danych faktycznie musi być zawarta umowa powierzenia. UDOSTĘPNIENIE stanowi natomiast przekazanie danych przed jednego administratora innemu administratorowi (tzw. odbiorcy), który sam decyduje o celach i środkach przetwarzania danych. Odbiorca sam staje się Administratorem przekazanych danych i może nimi „zarządzać” – wyznaczać własny cel i środki ich przetwarzania. Przykład: na terenie zakładu doszło do wypadku – zgłasza się policja po nagranie monitoringu zawierających wizerunki pracowników i poszkodowanego. Policja sama administruje danymi, firma nie może narzucać jej sposobu przetwarzania danych ani zażądać zwrotu danych. UDOSTĘPNIENIE danych jest jedną z form przetwarzania i jest dopuszczalne, jeśli zachodzi jedna z podstaw prawnych przewidzianych w RODO. Żeby ocenić, czy mogą Państwo udostępnić dane innemu administratorowi musielibyśmy mieć więcej danych. Na koniec musimy podkreślić, że dane przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi (nawet te udostępnione w publicznych rejestrach jak CEDiG) także są chronione przez RODO i żeby je przetwarzać (w tym udostępniać) także trzeba mieć podstawę prawną.

Odpowiedź nr 2 z dnia 19 września 2019 11:07 Zmodyfikowano dnia: 19 września 2019 15:42 Obejrzało: 155 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.