Czy zona może zabezpieczyć się przed długami męża alkoholika.

Pytanie z dnia 08 stycznia

Mąż jest alkoholikiem. Ma już trochę długów. Mamy wspólnie zaciągnięty kredyt hipoteczny który tylko ja spłacam. Rozdzielność majątkową mamy podpisaną od roku. W razie jego śmierci spłata kredytu hipotecznego przechodzi na mnie. Co zrobić żeby nie odpowiadać za jego długi? Czy po spłaconym w przyszłości kredycie hipotecznym dom będzie nalezał do mnie jak odmówię wzięcia spadku po mężu???

Dzień dobry. 1. Ustanowienie rozdzielności majątkowej powinno być wystarczające dla zabezpieczenia Pani przed długami męża. Powinna także Pani dokumentować wydatki, tak aby nie było wątpliwości co do pochodzenia środków, za które zostały kupione dane przedmioty. 2. Odrzucenie spadku sprawi, że udział w nieruchomości należący do męża przejdzie na dalszych spadkobierców. Wierzyciele męża będą mogli dochodzić zaspokojenia na tym udziale. Pani także może mieć roszczenie w stosunku do męża o zwrot nakładów na jego udział. Są to kwestie dość skomplikowane prawnie i warto jest skorzystać z pomocy adwokata w celu ich załatwienia w korzystny dla Pani sposób. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 stycznia 2024 14:28 Zmodyfikowano dnia: 8 stycznia 2024 14:28 Obejrzało: 44 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Jeżeli się odrzuci spadek to traci się również majątek. Nie można odrzucić tylko długów. Najlepiej zrobić rozdzielność majątkową i notariusza i przekazanie przez męża na Panią własności całego domu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 stycznia 2024 15:37 Zmodyfikowano dnia: 8 stycznia 2024 15:37 Obejrzało: 44 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.