Czy wspólnik może wystąpić ze spółki cywilnej

Pytanie z dnia 17 czerwca 2019

Moj zmarly w grudniu 2018 r ojciec byl jednym z trzech wspolnikow w spolce jawnej. Po jego smierci spadkobiercami zostala moja matka, brat i ja. Brat zostal wyznaczony na przedstawiciela spadkobiercow i przejal prawai obowiazki ojca w firmie.Ja mieszkam poza granicami Polski i chce wystapic ze spolki. Jakie mam mozliwosci i jakie kroki musze podjac by mozliwie szybko uregulowac ta kwestie? Z gory dziekuje za porade

Sprawa wymaga analizy, ale prawdopodobnie trzeba tutaj przeprowadzić dział spadku (przez sąd lub u notariusza).

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 czerwca 2019 23:24 Zmodyfikowano dnia: 17 czerwca 2019 23:24 Obejrzało: 444 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Zgodnie z art. 58 § 1 pkt. 5 ustawy Kodeks spółek handlowych może pani wypowiedzieć umowę spółki. Kwestia wypowiedzenia umowy spółki zależy od tego, czy jest ona zawarta na czas oznaczony czy też nieoznaczony. W pierwszym przypadku należy się opowiedzieć przeciwko możliwości wypowiedzenia umowy spółki, chyba że sama umowa tak stanowi. Umowa spółki jest więc dla wspólnika podstawą do wypowiedzenia spółki. Umowa spółki powinna określać warunki, zasady dopuszczalności jej wypowiadania. W konsekwencji, jeżeli w umowie spółki jest dopuszczalne wypowiedzenie, to mamy do czynienia z rozwiązaniem spółki za zgodą pozostałych wspólników. Wypowiedzenie następuje przez jednostronne oświadczenie woli skierowane do wspólników. Jeżeli umowa zawarta jest na czas nieoznaczony, to wypowiedzenie powinno nastąpić na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego. Podkreślenia wymaga, że pomimo dokonanego przez panią wypowiedzenia umowy spółki, spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli umowa spółki tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią. W przypadku wypowiedzenia umowy spółki, a w konsekwencji wystąpienia wspólnika ze spółki, pozostaje do rozwiązania kwestia rozliczenia wartości udziału kapitałowego występującego wspólnika. Mówiąc potocznie spłaty występującego wspólnika. Innym sposobem, szybszym na pewno, jest zbycie - sprzedaż - swoich praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w spółce, czy to pozostałym wspólnikom, czy też osobie trzeciej. Mam nadziej, że odpowiedź jest wyczerpująca i zrozumiała. Jeśli byłaby w tym przedmiocie potrzebna pomoc jestem do dyspozycji. Prowadzę Kancelarie w Poznaniu i Kórniku. Pozdrawiam, Piotr Ziółkowski radca prawny

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 czerwca 2019 13:46 Zmodyfikowano dnia: 18 czerwca 2019 13:46 Obejrzało: 442 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

W odpowiedzi na pytanie informuję, że wszystko uzależnione jest od postanowień umowy spółki. Zgodnie przepisami kodeksu cywilnego dotyczącymi spadku prawo do udziału w spółce lub wypłaty przysługującego udziału po zmarłym wspólniku macie Państwo w trójkę, natomiast kwestię reprezentacji Państwa jako spadkobierców określa umowa. W mojej ocenie nie stoi to na przeszkodzie aby darował Pan odziedziczony udział w spółce pozostałym spadkobiercom, jednocześnie powiadamiając o tym spółkę. Możliwa jest również zmiana umowy spółki w zakresie wspólników działających w spółce i ujawnienie nowych wspólników w miejsce dotychczasowego wspólnika który zmarł. W celu udzielenia kompleksowej odpowiedzi na pytanie konieczne jest przeanalizowanie szczegółowego stanu faktycznego i prawnego, w szczególności postanowień umowy spółki. Zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę. Pozdrawiam radca prawny Tomasz Wojciechowski Kancelaria Radcy Prawnego Błażeja Winklera, ul. Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań, tel. +48 506 109 353, e-mail: wojciechowski@winklerkancelaria.pl

Odpowiedź nr 3 z dnia 19 czerwca 2019 15:29 Zmodyfikowano dnia: 19 czerwca 2019 15:29 Obejrzało: 436 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.