Czy wierzyciel może wystąpić do sądu z powództwem o podział wspólności majątkowej.

Pytanie z dnia 24 marca 2020

Czy wierzyciel może wystąpić do sądu z powództwem o podział wspólności majątkowej (chodzi tu o mieszkanie którego dzielę wspólność z żoną) by potem przeprowadzić egzekucję z udziału w nieruchomości.? Na mieszkaniu ciąży hipoteką. Kredyt hipoteczny również zaciągnąłem z żoną i jest solidnie spłacany. Dłużnikiem jestem tylko ja nie żona. Proszę o odpowiedź.

Dzień dobry, Tak, wierzyciel może wystąpić do sądu o ustanowienie przymusowej rozdzielności majątkowej a następnie o podział majątku wspólnego. Następnie może prowadzić egzekucję z udziału w prawie własności nieruchomości, którą obciąża zabezpieczenie hipoteczne. Nie mniej jednak, wszystkie te procedury trwają bardzo długo i są kosztowe, z tego powodu stosuję się je w przypadku wysokich długów. Natomiast trzeba mieć na uwadze, że w przypadku prowadzenie egzekucji z udziału w nieruchomości, w pierwszej kolejności zostanie zaspokojny wierzyciel hipoteczny, co również może odstraszać wierzyciela od występowania do sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Z poważaniem, Tomasz Kocoł radca prawny (www.kancelarietarnow.pl)

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 marca 2020 08:56 Zmodyfikowano dnia: 25 marca 2020 08:56 Obejrzało: 242 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Co do zasady dłużnik może wystąpić z takim żądaniem, o ile wykaże swój interes prawny. Z wyrazami szacunku, Adrian Sylwanowicz

Odpowiedź nr 2 z dnia 25 marca 2020 09:34 Zmodyfikowano dnia: 25 marca 2020 09:34 Obejrzało: 242 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.