Czy w wieku 16 lat można wyprowadzić się z domu do chłopaka pełnoletniego?

Pytanie z dnia 15 września

Mam za 2 tygodnie 16 lat, w moim domu dzieje się jednym słowem okropnie. Mam chłopaka który ma 18 lat i wspałą rodzinę. Czy mogłabym się do niego wyprowadzić czy musze do 18 czekać w rodzinnym domu. Jego rodzice z chęcią by mnie przyjeli a szkołe bym kontyuowała taką samą tylko w innej miejscowości. Zatem można się wyprowadzić czy jedyną opcją żeby to zrobić przed 18 jest ślub?

Dzień dobry, jeśli wyprowadzi się Pani od rodziców przed ukończeniem 18 roku życia to jest szansa, że będą starali się Pani sprowadzić do domu wbrew Pani woli. Natomiast z tym ślubem to nie jest tak do końca, jak Pani pisze. Art. 10 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego reguluje tryb zawarcia małżeństwa przez małoletnich. W myśl tego przepisu, małżeństwo może zawrzeć tylko osoba pełnoletnia, natomiast z ważnych powodów sąd opiekuńczy może również zezwolić na zawarcie małżeństwa przez kobietę, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. Czyli sąd nie udzieli raczej zgody na ślub "bo tak", tylko jeśli przemawiają za tym ważne powody, najczęściej tym powodem jest ciąża. Adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 662 069 190

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 września 2022 14:45 Zmodyfikowano dnia: 17 września 2022 14:45 Obejrzało: 39 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.