Czy pracodawca musi przyjąć pracownika po urlopie wychowawczym.

Pytanie z dnia 21 maja

Witam
Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Urodziłam dziecko i teraz kończy mi się urlop wychowawczy. Czy pracodawca musi mnie przyjąć z powrotem?? Na jaki czas?? Czy może mnie zwolnić?

Pani umowa o pracę trwała, a Pani po prostu przebywała na urlopie wychowawczym. Po jego zakończeniu pracodawca ma obowiązek umożliwić Pani podjęcie ponownie obowiązków pracowniczych. Rozwiązać umowę o pracę może, chyba że będzie się Pani znajdowała np. w okresie ochronnym związanym np. z ponownym zajściem w ciąże.

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 maja 2021 19:34 Zmodyfikowano dnia: 21 maja 2021 19:34 Obejrzało: 64 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Witam. Zgodnie z Kodeksem pracy: Art. 186(4) [Zatrudnienie po urlopie] Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem. Oznacza to, że w razie zmian organizacyjnych u pracodawcy, np. likwidacja stanowiska pracy, nie jest możliwe dopuszczenie go do pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku, a pracodawca nie dysponuje innym stanowiskiem pracy (równorzędnym lub odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym), to z dniem powrotu może wręczyć wypowiedzenie umowy. Art. 186(8) § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o: 1)udzielenie urlopu wychowawczego - do dnia zakończenia tego urlopu; (...) § 2. W przypadkach, o których mowa w § 1, rozwiązanie przez pracodawcę umowy jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Ponadto pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym można wypowiedzieć stosunek pracy na mocy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy. Zatem ochrona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę przysługuje tylko i wyłącznie w powyższych przypadkach. Oznacza to, że po powrocie do pracy, pracownik będzie podlegać takim samym zasadom w zakresie ochrony zatrudnienia jak pozostali pracownicy.

Odpowiedź nr 2 z dnia 23 maja 2021 01:41 Zmodyfikowano dnia: 23 maja 2021 01:41 Obejrzało: 56 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.