Pytanie z dnia 27 marca 2017

Czy po śmierci żony, która była współwłaścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, mogę ustanowić córkę współwłaścicielem tego prawa?

Jeżeli nie było testamentu to spadek po żonie, w skład którego wchodzi udział w prawie spółdzielczym własnościowym do lokalu, nabył Pan i córka. Można dokonać takiego działu spadku połączonego z podziałem majątku wspólnego w wyniku, którego córka stanie się jedyną uprawnioną do lokalu, za spłatą lub bez spłaty na rzecz Pana. Podziału można dokonać na podstawie umowy (musi być notarialna) lub w postępowaniu sądowym. Jeżeli strony przedstawią zgodny projekt działu spadku i podziału majątku wspólnego małżeńskiego to opłata sądowa zapewne będzie niższa niż opłata notarialna. Z tym, że sądowy dział spadku, jak i podział majątku wspólnego powinien obejmować cały spadek/majątek wspólny małżeński (w pewnych wypadkach jest możliwy częściowy podział).

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 marca 2017 15:20 Obejrzało: 195 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest z zasady dziedziczne. W pierwszej kolejności, z ustawy, po żonie dziedziczny Pan razem z córką. Prawo to zatem może przysługiwać już również córce, z uwagi na spadkobranie. Chyba, że istnieją okoliczności, dla których córka nie dziedziczy po matce (np. testament). pozdrawiam serdecznie Piotr Dobrowolski

Odpowiedź nr 2 z dnia 27 marca 2017 15:25 Obejrzało: 195 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.