Pytanie z dnia 06 września 2016

Czy po odrzuceniu spadku po matce,zaległości za mieszaknie mnie obowiązują,pisze w sprawie młodego człowieka,bo chce mu pomóc i czy ma prawo do tego mieszkania tj.byłe kopalniane,mieszkałam tam od dzieciństwa,a teraz wspolnota naliczyła mi od 18 roku zycia spłatę długu razem z odsetkami,dziekuje za pomoc.

Dzień dobry, Nie ponosi odpowiedzialnosci za długi matki, co nie znaczy że zwolniony będzie z obowiazku zapłaty długów za mieszkanie. Jeżeli kolega mieszkał jako osoba pełnoletnia w mieszkaniu komunalnym, to jest on odpowiedzialny solidarnie za zapłatę zobowiązań z tego tytułu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 września 2016 11:07 Obejrzało: 352 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a więc z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je również złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Zgodnie z art. 1020 Kodeksu cywilnego spadkobierca, który spadek odrzucił, jest wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Wówczas w miejsce osoby odrzucającej spadek wchodzą jego zstępni. Osoba, która odrzuciła spadek nie będzie zatem dziedziczyła po spadkodawcy, ale także uwalnia się od długów zmarłego. Odnosząc się natomiast do kwestii zadłużenia, istotne jest ustalenia z jakiego tytułu powstało. Termin przedawnienia roszczeń o świadczenia okresowe wynosi trzy lata od daty jego wymagalności. Co do zasady roszczenia wspólnoty będą świadczeniami okresowymi i najprawdopodobniej uległy przedawnieniu w znacznej części. Wspólnota, aby nie narazić się na zarzut przedawnienia, może dochodzić świadczenia za okres ostatnich trzech lat. Także roszczenie o odsetki przedawnia się w okresie trzech lat. Jeżeli mieszkanie stanowi odrębną własność, to właściciel zobowiązany jest do ponoszenia wszelkich opłat związanych z utrzymaniem lokalu, w tym kosztów zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, zaliczki na fundusz remontowy - stosownie do wysokości swojego udziału w nieruchomości wspólnej. Wspólnota mieszkania nie będzie miała zatem podstaw, aby domagać się pokrycia kosztów zarządu i utrzymania mieszkania od innych domowników (w tym również pełnoletnich dzieci). Sytuacja będzie wyglądała nieco inaczej, jeżeli jest to mieszkanie komunalne. Bowiem w tym przypadku za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Odpowiedzialność tych osób ogranicza się jedynie do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania. Wobec powyższego, nawet w przypadku odrzucenia spadku, jeżeli mieszkanie nie stanowi odrębnej własności spadkodawcy, na osobach w nim zamieszkujących będzie również ciążył obowiązek uregulowania opłat za okres stałego zamieszkania w lokalu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 września 2016 00:14 Obejrzało: 322 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.