Czy można zmienić umowę dożywocia na darowiznę?

Pytanie z dnia 21 września

moja babcia miała 4 córki. Umową dożywocia Babcia przepisała mieszkanie jednej z wnuczek w 2020r. Córki nie były wydziedziczone. W umowie zawarte było standardowo do czego zobowiązana jest (mi.in. opieka, zamieszkanie z babcią, wyprawienie pogrzebu itd.) wnuczka w zamian za mieszkanie. Babcia zmarła w 2022r. Wnuczka nie wywiązała się z umowy. Babcia w trakcie choroby mieszkała na przemian u córek. Za pogrzeb zapłaciła jedna z córek z babci pieniędzy. Racunki opłacała jedna z córek z babci pieniędzy.Zainteresował mnie wyrok SN z dn 1 czerwca 2022r. I NSNc 551/21. Czy można zmienić umowę dożywocia na darowiznę? I starać się o zachowek w późniejszym okresie?

Dzień dobry, nie można zmienić umowy dożywocia na darowiznę, ale można wykazywać, że umowę o dożywocie zawarto dla pozoru i dochodzić zachowku. Czy takie szanse są w tej sprawie będzie można ocenić po ustaleniu dokładnego stanu faktycznego. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 września 2022 10:51 Zmodyfikowano dnia: 22 września 2022 10:51 Obejrzało: 28 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, z wyroku SN o sygn. akt I NSNc 551/21 wynika tylko tyle, że Sąd II instancji rażąco pogubił się w uzasadnieniu wyroku, bowiem ustalenia faktyczne były sprzeczne z podjętymi wnioskami - "odnosząc powyższe do niniejszej sprawy, trzeba uznać, że Sąd II instancji naruszył art. 993 k.c. przez jego błędne zastosowanie. Uznał, że przysporzenie kosztem majątku spadkodawcy nastąpiło pod tytułem darmym, pomimo że z ustaleń faktycznych, którymi Sąd Najwyższy jest związany, wynika, że strony zawarły i wykonały umowę dożywocia". Z tego wyroku raczej wynika, że zamiana umowy dożywocia na darowiznę może być tylko wyjątkowa i to raczej tylko wtedy, kiedy obydwie strony zawarły ją dla pozoru, a nie gdy jedna ze stron nie wywiązywała się z umowy. Pozdrawiam, Grzegorz Kantecki

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 września 2022 14:03 Zmodyfikowano dnia: 22 września 2022 14:03 Obejrzało: 28 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.