Czy można zabezpieczyć się przed żądaniem zapłaty zachowku?

Pytanie z dnia 13 września

Dzień dobry, Czy jeśli za życia zostanie dokonany podział majątku rodziców w ramach darowizny pomiędzy dwóch synów - jeden otrzyma kwotę pieniężną 50 tys. a drugi ziemię o aktualnej wartości rynkowej 150 tys. (na jednej umowie darowizny pomiędzy dwóch synów) to czy po śmierci rodziców syn, który otrzymał gotówkę będzie mógł walczyć w sądzie o zachowek i prawo do części przekazanej działki? Czy jest możliwość zabezpieczenia się przed zachowkiem? Czy tylko "sprawiedliwy" podział pozwoli uniknąć ewentualnych roszczeń?

Dzień dobry. 1. Istnieją sposoby na to aby zabezpieczyć się przed zachowkiem np. umowa dożywocia. 2. Zachowek jest zawsze tylko roszczeniem pieniężnym. Uprawniony do zachowku nie uzyska prawa do nieruchomości. 3. Rozwiązaniem jest odpowiednio dokonany podział. Z opisu pytania wynika, że zachowek zostanie w znacznej mierze skonsumowany przez dokonaną darowiznę pieniężną. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 września 2022 13:12 Zmodyfikowano dnia: 14 września 2022 13:12 Obejrzało: 33 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.