Pytanie z dnia 27 grudnia 2016

Czy mam prawo do 500+? Jestem po rozwodzie. Z poprzedniego małżeństwa mam 2 synów i z nowego związku córkę. Rozwód - ustalono miejsce zamieszkania synów z matką, władza dla obojga rodziców, moje kontakty z synami: cały sierpień, pozostałe miesiące co drugi tydzień od środy rano do czwartku rano, co drugi tydzień od środy rano do poniedziałku rano. Ustalono też obowiązek odbioru synów każdorazowo z miejsca zamieszkania lub ze szkoły i odwiezienie po zakończonym kontakcie do miejsca zamieszkania lub szkoły. W sumie jest to 12-14 dni w miesiącu. Czy przysługuje mi część 500+ za dni spędzone z synami? Dziękuję za pomoc.

Przypomnijmy podstawowe założenia i zasady program 500 plus: ustawa 500 zł na dziecko wprowadza świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł netto, które otrzymają rodzice, jeden z rodziców bądź opiekunowie dziecka. Świadczenie będzie wypłacane na każde drugie i kolejne dziecko bez względu na osiągane dochody. Natomiast rodziny spełniające kryterium dochodowe tj. osiągające dochód na osobę nie przekraczający 800 zł będą mogły pobierać 500 zł również na pierwsze dziecko. Jeśli jedno z dzieci jest niepełnosprawne to limit dochodu na jedną osobę wzrasta do 120Ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci wprowadza możliwość pobierania świadczenia w wysokości 500 zł netto na drugie i kolejne dziecko. Świadczenie to może pobierać rodzic/opiekun prawny dziecka. W Pańskiej sytuacji świadczenie to - w mojej ocenie - pobierać winien rodzic, u którego jest ustalone miejsce stałego pobytu dzieci, a to jest ustalone- z matką. Od Państwa wewnętrznych ustaleń zależy, czy środki finansowe z 500 + zostaną Panu dobrowolnie przynajmniej w części przekazane na realizacje potrzeb dzieci podczas ich pobytu u Pana. Przepisy tego nie regulują i raczej nie liczyłabym na to, że była żona dobrowolnie Panu przekaże środki finansowe dla synów.

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 grudnia 2016 20:43:40 Obejrzało: 103 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.