Pytanie z dnia 01 września 2016

Czy jeżeli mojej dziewczynie, jej szef zmieni warunki umowy i skróci jej etat do 3/4, a ona podpisze nową umowę to czy obowiązuje 3-miesięczne wypowiedzenie starej umowy i czy gdyby po podpisaniu tej umowy zaszła w ciąże w okresie wypowiedzenia to jej szef musi to cofnąć? Pozdrawiam Konrad

Szanowny Panie, zmiana warunków umowy o pracę i skrócenie etatu do 3/4 następuje w trybie wypowiedzenia zmieniającego. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Zgodnie z art. 42 § 2 Kodeksu pracy wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. Jeżeli pracownik odmówi przyjęcia zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące, to z tym okresem ulegnie rozwiązaniu umowa o pracę. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Jeżeli pracownik zaakceptuje nowe warunki, to po okresie wypowiedzenia zaczną one obowiązywać. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Wypowiedzenie zmieniające powinno również zawierać informację o tym, że pracownik ma pełne prawo do odwołania się do sądu pracy od tej decyzji. Zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy pracownica w ciąży jest objęta zakazem wypowiedzenia warunków pracy lub płacy (wypowiedzenia zmieniającego). Zakaz ten obowiązuje również w sytuacji, gdy kobieta zaszła w ciążę już po dokonaniu wypowiedzenia zmieniającego, ale przed upływem okresu wypowiedzenia. Nie zmienia tego fakt, że nie odmówiła przyjęcia zaproponowanych jej nowych warunków pracy lub płacy. W związku z powyższym pracodawca ma obowiązek cofnąć oświadczenie woli o wypowiedzeniu zmieniającym i co za tym idzie wypłacać pracownicy wynagrodzenie w dotychczasowej wysokości. Pracodawca może zażądać od pracownicy zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego stan ciąży, jednakże nie ma to decydującego wpływu na objęcie jej ochrona. O objęciu szczególną ochroną decyduje sam fakt bycia w ciąży.

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 września 2016 13:34 Obejrzało: 223 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie. Okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy u danego pracodawcy. Wynosi odpowiednio : 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy ; 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ; 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. Zatem okres wypowiedzenia uzależniony będzie do tego, jak długo Pańska dziewczyna pracuje u tego pracodawcy (biorąc pod uwagę wszystkie jej umowy), a nie etat.

Odpowiedź nr 2 z dnia 1 września 2016 15:29 Obejrzało: 222 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.