Czy jest możliwość, aby świadczenia chorobowe zostały mi wypłacone

Pytanie z dnia 12 maja

Dzień dobry,

od grudnia 2020 roku jestem zatrudniona u pracodawcy jako nauczyciel przedszkola. Początkowo była to umowa zlecenie, gdyż dopiero co skończyłam studia. Pracodawca odprowadza do ZUS od samego początku umowy zlecenie wszystkie składki. Od 15 lutego zostałam zatrudniona na umowę o pracę u tego samego pracodawcy. W tym czasie dowiedziałam się także, że jestem w ciąży. Ciąża jednak była zagrożona, więc lekarz jak i pracodawca zaproponowali mi zwolnienie. Nie byłam w stanie pracować z maluchami. Od 5 marca przebywam na zwolnieniu chorobowym. Pierwsze 33 dni wypłacił mi pracodawca, ale dziś dowiedziałam się, że w ZUS wszczęto postępowanie kontrolne w sprawie szybkiego zwolnienia po zatrudnieniu na umowie o pracę.
Czy jest możliwość, aby świadczenia chorobowe zostały mi wypłacone ze względu na opłacanie przez pracodawcę wszystkich składek od grudnia?

Z poważaniem,

Dzień dobry, Czy przy umowie zlecenia opłacała Pani dobrowolną składkę chorobową? ZUS zapewne podejrzewa, że umowa o pracę została zawarta dla pozoru, w celu uzyskania świadczeń macierzyńskich. ZUS sprawdzi okoliczności sprawy, skontaktuje się z Pani pracodawcą itd. Jeśli nic nie wzbudzi jego wątpliwości, to wypłaci zasiłek chorobowy. Natomiast jeśli uzna, iż świadczenie jest nienależne, to od takiej decyzji będzie się mogła Pani odwołać. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 maja 2021 13:59 Zmodyfikowano dnia: 13 maja 2021 13:59 Obejrzało: 33 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.