Pytanie z dnia 21 grudnia 2016

Czy jeśli decyzja o rozłożenie na raty podatku była wydana w grudniu 2015 roku (40 rat na 10 lat) - termin płatności pierwszej raty czerwiec 2016 r. to przepis ordynacji podatkowej art. 259 par 1a ma do niej zastosowanie? Ten przepis obowiązuje od stycznia 2016 r. decyzje wydana w grudniu 2015. Jeżeli ma zastosowanie to decyzja wygasa w całości z mocy ustawy i nie trzeba wydawać żadnej decyzji wygaszającej ani nic?

Dzień dobry, Przepis art. 259 par 1a Ordynacji podatkowej ma zastosowanie dla wszystkich stanów faktycznych (tj. faktu zalegania z płatnością trzech kolejnych rat), które nastąpiły po wejściu w życie tego przepisu. Jest to niezależne od daty wydania decyzji. Jeżeli więc po 1 stycznia 2016 roku zalega Pan/Pani z trzema ratami przepis ten znajdzie zastosowanie. W takiej sytuacji, decyzja wygasa z mocy ustawy i urząd nie wydaje już żadnej decyzji o jej wygaszeniu. Oznacza to, że z momentem braku zapłacenia trzeciej raty w terminie wymagalne jest całe niezapłacone zobowiązanie podatkowe.

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 grudnia 2016 22:58:16 Obejrzało: 187 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.