Co grozi za zajęcie pustostanu?

Pytanie z dnia 20 kwietnia

Witam. Zajełem z Żoną i dwójką dzieci pustostan , które należy do zbm-u w naszym mieście. Mieszkanie wyremontowaliśmy na własną rękę. Zajęliśmy to w akcie desperacji bo nie mieliśmy gdzie iść a mieszkania do wynajmu poszły kolosalnie w górę i wiedzieliśmy , że Nas nie stać na wynajem . A gdzieś z dzii musimy mieszkać. ZBM twierdzi , że nie mają teraz mieszkan. Chciałbym się dowiedzieć co nam grozi za zajęcie pustostanu gdzie jesteśmy gotowi opłacić wszelkie opłaty związane z Nim. Chodzi o opłaty typu czynsz , gaz , prąd itp

Dzień dobry, skoro zajmujecie Państwo lokal bez tytułu prawnego, właściciel wnieść pozew o eksmisję (opuszczenie, opróżnienie, wydanie lokalu) oraz domagać się opłaty odszkodowania za bezprawne korzystanie z lokalu. Pozdrawiam, adwokat Alicja Kociemba.

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 kwietnia 2022 13:09 Zmodyfikowano dnia: 21 kwietnia 2022 13:09 Obejrzało: 102 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, grożą przede wszystkim roszczenia właściciela o zwrot nieruchomości oraz odpowiedzialność odszkodowawcza. Stosownie do art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów, osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie ( w wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu). Bezumowne korzystanie z mieszkania rodzi też określone konsekwencje w przypadku eksmisji. Jest wówczas możliwość eksmisji bez przyznawania prawa do lokalu socjalnego. Państwa sytuacja jest jednak szczególna. Jest możliwość wnioskowania o przyznanie prawa lokalu socjalnego. Przewiduje to art. 17 ust 1a ustawy o ochronie praw lokatorów. Sąd może orzec o uprawnieniu do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu wobec osoby, która dokonała zajęcia lokalu bez tytułu prawnego, jeżeli przyznanie tego uprawnienia byłoby w świetle zasad współżycia społecznego szczególnie usprawiedliwione.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 kwietnia 2022 08:47 Zmodyfikowano dnia: 22 kwietnia 2022 08:47 Obejrzało: 78 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.