Pytanie z dnia 10 lipca 2018

Byłam właścicielem działki. Z uwagi na plan zagospodarowania przestrzennego działkę podzielono na części i jedną część wywłaszczono. Chcę aby pozostałe części gmina odkupiła.
Czy zastosowanie mają przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym czy ustawa o szczególnych zasadach w zakresie dróg publicznych?
Dodam że działkę przejęto pod budowę drogi.

Trochę za mało szczegółowych informacji w pytaniu. To które przepisy mają zastosowanie zależy od tego na jakiej podstawie dokonano podziału i wywłaszczenia części Pani działki tj. czy na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej ( tzw. zrid) czy na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jeśli na podstawie zrid to zastosowanie znajdzie art. 13 ust. 3 specustawy drogowej jeśli zaś ustawa o gospodarce nieruchomościami to znajdzie zastosowanie art. 113 ust. 3 tej ustawy. Przepisy ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym mają zastosowanie wówczas jeśli uchwalenie lub zmiana planu zagospodarowania przestrzennego korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone wówczas można żądać od gminy odszkodowania lub wykupienia działki w całości lub części ( art. 36 ust. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym)

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 lipca 2018 10:49:40 Zmodyfikowano dnia: 11 lipca 2018 10:49:40 Obejrzało: 52 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.