budowa sieci kanalizacyjnej a wezwanie do zapłaty

Pytanie z dnia 08 lipca 2019

Urząd miasta wykonał inwestycję(budowe sieci kanalizacyjnej) w miejscowości w której znajduje się moja działka. Bez mojej wiedzy, oraz wiedzy innych mieszkańców. Po zakończeniu inwestycji , wszyscy mieszkańcy otrzymali ,,zawiadomienie'' do zapłaty w terminie 14 dni a inwestycję miasta.
Czy można jakoś temu zapobiec? przecież to Urząd Miasta powinien mie na te cele zgromadzone środki? z naszych podatków? ,,Droga gminna'' jest osobną działką i to nie my jesteśmy jej właścicielami. Proszę o pomoc w tej sprawie. dziękuje

Zapewne urząd domaga się opłaty adiacenckiej. Gmina ma prawo żądać tej opłaty w przypadku wybudowania infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi. W tym przypadku nie ma znaczenia czy mieszkańcy zgadzali się na taka budowę czy nie jak również nie ma znaczenia czy właściciel nieruchomości będzie korzystał z tej nowo powstałej infrastruktury czy nie. Wystarczy sama potencjalna możliwość korzystania z niej. Opłata ta nakładana jest po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego w takcie którego sporządzany jest operat szacunkowy w celu ustalenia wzrostu wartości nieruchomości na skutek wybudowania infrastruktury. W trakcie postępowania należy kwestionować operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę ponieważ to może pomóc zmniejszyć opłatę lub jej uniknąć.Wszystko zależy od okoliczności danej sprawy. Warto sprawdzić czy obowiązuję uchwały rady miejskiej w w przedmiocie stawki procentowej opłaty. To "zawiadomienie" o którym mowa w pytaniu to zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie nałożenia opłaty czy już decyzja administracyjna?

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 lipca 2019 10:37 Zmodyfikowano dnia: 9 lipca 2019 10:37 Obejrzało: 125 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.