Pytanie z dnia 11 kwietnia 2017

Witam serdecznie,

Mam pytanie które dotyczy sytuacji w której się obecnie znalazłem. Dnia 14.02.2017 zmarł mój ojciec. Tata był w związku małżeńskim w moją mamą i przez całe życie prowadzili wspólne gospodarstwo domowe. W roku 2014 po wylewie oboje rodzice w akcie darowizny przepisali mieszkanie na mnie. Dodam tylko, że w akcie notarialnym na moją prośbę znalazł się zapis o wieczystym użytkowaniu mieszkania dla moich rodziców.
W 2012 mój ojciec brał kredyt gotówkowy który był ubezpieczony. Kredyt był spłacany regularnie a jego ostatnia rata przypada na koniec 2018 roku. Obecnie wszelkie procedury związane z kredytem zostały wstrzymane w związku z rozstrzyganiem roszczenia w Ergo Hestia.
Tydzień po śmierci taty przypadał termin płatności raty i w dobrej wierze wpłaciłem w kasie banku ratę w wysokości 615,00 PLN. Dopiero po tym fakcie poinformowano mnie, że rata w tym wypadku nie powinna być wpłacona. Kwota ta została zablokowana na koncie mojego ojca i wchodzi w masę spadkową.
Mój ojciec miał dwóch synów z pierwszego małżeństwa. Ostatni kontakt między nimi miał miejsce około 30 lat temu. Moje przyrodnie rodzeństwo nie interesowało się ojcem, jego stanem zdrowia ani nie uczestniczyło w opiece nad nim w trakcie 2,5 roku po wylewie ( ojciec był sparaliżowany z orzeczeniem o braku możliwości samodzielnej egzystencji).
Moje pytanie dotyczy trzech potencjalnych kwestii:
- czy chcąc odzyskać wpłacone 615,00 PLN raty zatrzymanej przez bank na poczet masy spadkowej, muszę w sądzie wykazać, że ojciec miał jeszcze dwóch synów?
- Czy w takiej sytuacji rozpoczynając sprawę spadkową dotyczyć to będzie tylko tych 615,00 PLN czy sąd będzie brać pod uwagę jeszcze jakieś inne rzeczy/majątek. Zaznaczam, że część wyposażenia w mieszkaniu pochodzi z moich środków finansowych. Przed śmiercią taka dokonał sprzedaży swojego auta.
- Czy w przypadku braku spłaty kredytu z ubezpieczenia, ów kredyt gotówkowy także staje się spadkiem po ojcu czy automatycznie ja z mamą jesteśmy zobligowani do dalszej spłaty?

Z góry dziękuję za pomoc

Dzień dobry, aby odzyskać wpłacone do banku pieniądze musi Pan dysponować postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku albo notarialnym poświadczeniem dziedziczenia. Składając wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku musi Pan wskazać wszystkich potencjalnych spadkobierców, w tym również synów ojca z pierwszego małżeństwa. Postępowanie będzie dotyczyło spadku bez wyodrębniania jego składników. Jeśli kredyt nie zostanie spłacony w ramach ubezpieczenia, kwota kredytu wejdzie do masy spadkowej. Jednak jeśli złożycie Państwo oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, za długi będziecie odpowiadać tylko wartości stanu czynnego spadku. Pozdrawiam, radca prawny Ewa Gołębiewska-Nowa

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 kwietnia 2017 12:47 Zmodyfikowano dnia: 11 kwietnia 2017 12:47 Obejrzało: 415 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.