art 299 ksh,egzekucja z majątku spółki,pozew o zapłatę

Pytanie z dnia 13 lipca 2019

Dzień dobry
Egzekucja z majątku spółki z .o.o. okazała się bezskuteczna i postanowiłem złożyć pozew o zapłatę do sądu przeciwko członkom zarządu spółki z art. 299 ksh. W odpowiedzi na mój pozew pełnomocnik pozwanych odrzucił go w całości twierdząc, że sytuacja finansowa spółki była dobra w czasie kiedy pełnili oni funkcje w zarządzie spółki (wszyscy złożyli rezygnację parę lat temu i już nie są członkami) i to nie oni są winni niewypłacalności spółki tylko ich następcy. Tak oczywiście nie jest i to oni, ówcześni członkowie zarządu są winni. Pełnomocnik twierdzi, że nie było żadnych podstaw do złożenia we właściwym czasie wniosku o upadłość ww. spółki. Taka jest linia obrony strony pozwanej. Do odpowiedzi na pozew zostały dołączone nieuwierzytelnione kopie licznych dokumentów, w tym sprawozdania finansowe ww. spółki. Chciałbym powiedzieć, że pozwy o zapłatę złożono oczywiście najpierw przeciwko ww. spółce i dotyczyły one niewywiązywania się ww. spółki ze swoich zobowiązań finansowych wobec klientów, w tym mnie. Wyżej wymieniona spółka z o.o. podpisała z klientami kilkaset prawnie wiążących umów cesji wierzytelności na kwotę w sumie kilku milionów zł i ich nie spłacała. Egzekucja z majątku ww. spółki okazała się bezskuteczna i w konsekwencji został złożony pozew przeciwko członkom zarządu ww. spółki z art. 299 ksh.
W dokumentach w odpowiedzi na pozew pełnomocnika pozwanych zauważyłem, że ww. umowy cesji wierzytelności nie zostały w ogóle uwzględnione w sprawozdaniach finansowych ww. spółki, a z tego co wiem to muszą być uwzględnione. Spółka te fakty zataiła. W takim razie sprawozdania finansowe ww. spółki są niekompletne, tzn. nieważne. Czy mam rację?
A jeśli mam rację to jak zdobyć dowody na to, że ww. spółka nie uwzględniła swoich zobowiązań finansowych w sprawozdaniach? Ponadto, równolegle do mojej sprawy w sądzie gospodarczym toczy się także proces karny przeciwko ww. członkom zarządu spółki w sądzie okręgowym w wydziale karnym, ale w zupełnie innej sprawie i z innego artykułu. Niemniej jednak, zarówno sąd, prokuratura i Policja dysponują odpowiednimi dowodami również w mojej sprawie. Mam na myśli, że wiedzą dokładnie ile zostało podpisanych przez ww. spółkę umów cesji wierzytelności z klientami oraz co najważniejsze W SUMIE NA JAKĄ KWOTĘ WSZYSTKIE. Proces karny trwa i prokuratura ma wszystkie umowy cesji i całą kwotę. Co mogę zrobić? Czy mogę iść do sądu okręgowego (wydział karny) i poprosić sąd o wgląd w dokumenty procesowe sprawy, aby to wszystko sprawdzić i udowodnić? Problem w tym, że sąd gospodarczy gdzie złożyłem pozew o zapłatę z art. 299 ksh nie dysponuje tymi dokumentami i dowodami. W jaki sposób zdobyć te dowody?
Bardzo proszę o pomoc i wskazówki co mam zrobić.
Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Dzień dobry, przede wszystkim polecam skorzystać z pomocy adwokata, a nie działać na własną rękę, bo już z powyższych pytań wynika, że nie za bardzo orientuje się Pan w obowiązujących przepisach i działając sam, może sobie tylko zaszkodzić. Najpierw trzeba ustalić czy faktycznie pozwał Pan prawidłowych członków zarządu (na podstawie kilku zdań opisu nie można tego stwierdzić) oraz o jakie konkretnie umowy cesji chodzi. Jeśli zasadne będzie wnioskowanie o dopuszczenie dowodów z tych umów, w sprawie przeciwko członkom zarządu trzeba będzie złożyć wniosek dowodowy, aby sąd zwrócił się o akta sprawy karnej (konkretne akta) i dopuścił stosowne dowody. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 lipca 2019 11:49 Zmodyfikowano dnia: 15 lipca 2019 11:49 Obejrzało: 548 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Bez przejrzenia dokumentów trudno będzie odpowiedzieć na Pana pytania. Gdyby potrzebował Pan pomocy, proszę o kontakt. Pozdrawiam, Piotr Stosio biuro@warszawskakancelaria.com

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 lipca 2019 17:19 Zmodyfikowano dnia: 15 lipca 2019 17:19 Obejrzało: 543 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.