Apelacja w sprawie podwyższenia alimentów.

Pytanie z dnia 28 września

Dzień dobry,

Mam takie pytanie: za kilka dni przypada mi termin na złożenie apelacji w sprawie o wyższe alimenty. Projekt/ szablon apelacji napisała mi jedna pani adwokat a ja go uzupełniłam o bardzo istotne informacje i będę wkrótce składać do sądu.
Apelacja ma w tej chwili 20 i do tego dołączone będzie ok. 30 załączników. Adwokat pisze mi, że 20 stron to za dużo i że powinno to być max 10 stron, ale jednocześnie przyznaje, że dopisane przeze mnie informacje są istotne. Natomiast ta adwokat twierdzi, że sąd okręgowy może nie przeczytać tej apelacji przy takiej ilości stron i tak po prostu może ją odrzucić - czy to prawda? Czy rzeczywiście tylko ze względu na ilość stron sąd okręgowy nie będzie chciał jej przeczytać, zlekceważy ją i generalnie będę musiała odczekać ze 2 lata, aby złożyć kolejny pozew o wyższe alimenty?
Dodam, że obecna sprawa o wyższe alimenty jest pierwszą od kilkunastu lat...
Będę wdzięczna za informację w tej sprawie.

Dzień dobry, zgadzam się z tą panią adwokat - sąd w teorii powinien przeczytać wszystko, ale w praktyce może być różnie, jeśli sprawy mają ogromny w.p.z. to sądy przyłożą się bardziej niż do sprawy z niższym w.p.z. Zaznaczam jednak, że sąd apelacji nie odrzuci tylko po merytorycznym rozpoznaniu może oddalić. Odrzucenie następuje jak nie są spełnione warunki formalne do wniesienia apelacji. Zwracam też uwagę, że jeśli załączniki są dowodami, które mogła Pani przedłożyć do sądu I instancji (czyli była Pani w ich posiadaniu wcześniej lub miała Pani o nich wiedzę już wcześniej) to sąd pominie te wnioski dowodowe z uwagi na prekluzję dowodową, która obowiązuje przed sądem odwoławczym. Adw. Elżbieta Walczak

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 września 2022 12:44 Zmodyfikowano dnia: 28 września 2022 12:44 Obejrzało: 62 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Obszerność pisma nie może być przyczyną odrzucenia apelacji.

Odpowiedź nr 2 z dnia 28 września 2022 15:53 Zmodyfikowano dnia: 28 września 2022 15:53 Obejrzało: 61 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.