Aneks zmieniający wymiar etatu pracownika.

Pytanie z dnia 12 marca 2021

Tydzień temu dostałam aneks do umowy w którym zmniejszył się etat z całego na pół. Szefowa mnie poinformowała, że mam 7 dni na odwołanie się od tego bo musiałam go podpisać. W międzyczasie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy jest możliwe odwołanie się od tego aneksu i przywrócenie mnie na pełen etat?

Zgodnie z Kodeksem pracy: Art. 177 [Ochrona szczególna pracownicy w ciąży] § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca. § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. § 3(1). Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. § 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. (...) Powyższy przepis wprowadza jako zasadę również zakaz dokonywania wypowiedzenia zmieniającego. Należy mieć jednak na względzie, że istnieją w tym zakresie pewne wyjątki. Pogorszenie sytuacji pracownika objętego analizowaną tu ochroną jest dopuszczalne w przypadku wejścia w życie mniej korzystnych dla pracowników postanowień układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania . Ponadto wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy w okresie korzystania z ochrony rodzicielskiej jest także dopuszczalne na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Z tego względu nie można jednoznacznie stwierdzić, czy jest Pani na pewno chroniona. W każdym razie należy o ciąży powiadomić pracodawcę, przedstawiając mu odpowiednie zaświadczenie i zażądać przywrócenia poprzednich warunków pracy i płacy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 marca 2021 21:36 Zmodyfikowano dnia: 14 marca 2021 21:36 Obejrzało: 252 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, kluczowe pytanie brzmi, czy była Pani w ciąży podpisując aneks zmieniający warunki pracy? Jeżeli tak, to może się Pani uchylić od skutków prawnych Pani oświadczenia o wyrażeniu zgody na zmianę warunków pracy. Sugeruję równiez zapoznać się z orzeczeniem Sądu Najwyższego o sygnaturze: II PK 78/19. Pozdrawiam, Michał Okoniewski, adwokat

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 marca 2021 09:32 Zmodyfikowano dnia: 15 marca 2021 09:32 Obejrzało: 249 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.