Alimenty. Alimenty z fa.

Pytanie z dnia 03 maja

Złożyłam o alimenty dla dzieci. Nie znam adresu ojca dzieci. Podobno od razu dostanie on kuratora i sprawa się odbędzie bez niego. I mam pytanie czy jak będę już miała przyznane alimenty to będą płacone od razu z funduszu?

Dzień dobry, musi Pani złożyć wniosek o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu, aby sąd go ustanowił. Do wypłaty alimentów z funduszu konieczne jest spełnienie ustawowych przesłanek, w tym wykazanie bezskuteczności egzekucji. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 maja 2022 09:11 Zmodyfikowano dnia: 4 maja 2022 09:11 Obejrzało: 76 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Witam. Jeżeli rzeczywiście nie zna Pani adresu ojca dzieci, to wówczas należy w pozwie zawrzeć wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Wówczas sąd z urzędu - przed ustanowieniem kuratora - przeprowadza dochodzenie w celu ustalenia aktualnego miejsca pobytu pozwanego ojca Pani dzieci. Zatem bez stosownego wniosku taki kurator nie zostanie powołany. Musi Pani złożyć wniosek, wskazując, że jest on uzasadniony, bo nie zna Pani w ogóle adresu pozwanego. W odróżnieniu od typowego wniosku nie musi jedynie Pani uprawdopodobniać, że miejsce pobytu strony pozwanej nie jest znane. Taka procedura może trochę potrwać i to nawet trochę czasu, bo to są sądy polskie i przewlekłość jest tradycją. Dlatego jeżeli zna Pani PESEL ojca dzieci, to warto go podać, bo wówczas sąd sprawdzi rejestr PESEL i w nim może być aktualny adres pobytu pozwanego. Co do funduszu, to najpierw sąd wydać wyrok alimentacyjny, który musi stać się prawomocny. Z takim wyrokiem idzie Pani do komornika i jeżeli egzekucja okaże się bezskuteczna, to komornik wyda Pani zaświadczenie i z tym zaświadczenie idzie Pani do gminnego ośrodka pomocy społecznej (nazwa może się różnić zależnie od miejsca zamieszkania - wielkości miejscowości, w której Pani mieszka). I wówczas - jeżeli spełnia Pani warunku uzyskania środków z FA - to zostaną one Pani wypłacone. Niestety, funduszu nie płaci wstecz, tylko od miesiąca złożenia wniosku o te środki. Pozdrawiam, Krzysztof Nawrocki, adwokat

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 maja 2022 21:42 Zmodyfikowano dnia: 4 maja 2022 21:42 Obejrzało: 74 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.