Alimenty a wysokość dochodu.

Pytanie z dnia 08 września

Witam
Co miesiąc dostaje od komornika alimenty w wysokości 500 zł
Moje pytanie brzmi ile mogę zarobić aby nie zostały zabrane mi alimenty

Witam. Nikt z urzędu nie zabierze Panu alimentów, jeżeli zacznie Pan zarabiać przyzwoite pieniądze, które pozwoliłyby Panu usamodzielnić się nawet bez tychże alimentów. Zobowiązany do alimentów musiałby wystąpić najpierw z pozwem o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego i potem uzyskać w sprawie sądowej prawomocny wyrok, potwierdzający to roszczenie - wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego wobec Pana. Taki wyrok zobowiązany przesyła do komornika i wtedy sprawa się kończy. To tak z grubsza. Natomiast nie ma w ustawie kwoty, której uzyskanie w ramach co miesięcznych dochodów skutkowałoby z marszu wygaśnięciem obowiązku alimentacyjnego na żądanie zobowiązanego do płacenia alimentów. Wszystko zależy nie tylko od dochodów, ale i wydatków co miesięcznych, jak i zawodu, który uzyskał uprawniony do alimentów, czyli Pan. Chodzi też o starania o uzyskanie takiej pracy, która wyczerpuje w pełni zarówno uzyskane wykształcenie, jak i zdobyte już doświadczenie zawodowe. Np. nie może liczyć na kontynuowanie obowiązku alimentacyjnego młody człowiek, który został lekarzem, ale pracuje na kasie w biedronce, bo to oznacza, że nie wykorzystuje w pełni zdobytego zawodu, umiejętności i doświadczenia. Wiele zależy też od sytuacji majątkowej, zarobkowej i zdrowotnej zobowiązanego - to także może decydować o pozytywnym rozpatrzeniu jego pozwu o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego. Zasada najważniejsza - jeżeli zobowiązany do alimentów jest dorosły i ma zawód, to powinien podjąć wszelkich starań, by zdobyć pracę w zawodzie wyuczonym lub inną, która pozwala mu na uzyskanie dochodów, pozwalających na samodzielną egzystencję - zaspokajanie podstawowych potrzeb, typowych dla XXI wieku. Zakres podstawowych potrzeb określa się indywidualnie - np. dla jednego młodego człowieka samochód nie będzie luksusem, bo ma pracę wymagającą podróży, dla innego już tak, bo np. ma pracę, która nie wymaga posiadania samochodu lub samochód gwarantuje pracodawca, etc.

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 września 2020 21:23 Zmodyfikowano dnia: 8 września 2020 21:23 Obejrzało: 68 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

dzień dobry, Obecnie KRYTERIUM DOCHODOWE, wynosi 900,00 zł netto na osobę w rodzinie (na okres zasiłkowy 2020/2021). Oznacza to, że Pani pensja powinna zostać podzielona na ilość osób w rodzinie i efekt takiego wyliczenia, nie może przekroczyć 900,00 zł netto na jednego członka rodziny. Pozdrawiam, adw. Lilianna Skiba

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 września 2020 09:35 Zmodyfikowano dnia: 9 września 2020 09:35 Obejrzało: 66 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.