Czy można wycofać oskarżenie o przemoc fizyczną przeciwko mężowi?

Pytanie z dnia 10 kwietnia

Dzień dobry.
W grudniu 2024 roku złożyłam do prokuratury oskarżenia przeciwko mojemu mężowi o znęcanie się fizyczne.
W grudniu tego samego roku na komendzie policji, nie wystąpiłam z wnioskiem o ściągnie.
Czy mogę wycofać zarzuty przeciwko mężowi, jeśli nie ma na to żadnych dowodów ani świadków. Doszłam z mężem do porozumienia a takie sytuacje nie zdarzyły się ponownie od grudnia. Została założona niebieska kartą, jesteśmy w stałym kontakcie z dzielnicowym, zespołem interdyscyplinarnym oraz panią asystent, którzy też nie widzą przeciwsłoneczne do zamieszkiwania razem itp. . Nie występuje już zagrożenia dla mnie że strony męża. Mąż podjął terapię dla sprawców przemocy, jest też pod opieką psychiatry, w maju tego roku ma zacząć zajęcia dla ofiar przemocy w powiatowym centrum pomocy rodzinie. .
Zamieszkujemy razem ponowienie od lutego 2025 , na co wyraziła zgodę Pani z zespołu interdyscyplinarnego. Ponadto w tej chwili mąż jest jedynym żywicielem rodziny.
Czy w takim wypadku mogę wycofać zarzuty i czy można uniknąć poważnych konsekwencji dla męża?

Dobry wieczór , z chęcią pomożemy i zajmiemy się wszystkim, Proszę tylko o opłacenie i umówienie konsultacji , a my wszystkim się zajmiemy . Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 maja 2025 01:02 Zmodyfikowano dnia: 6 maja 2025 01:02 Obejrzało: 9 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

✅ 1. Czy można „wycofać zarzuty” o znęcanie się fizyczne? W polskim prawie nie istnieje formalne "wycofanie zarzutów", jeśli sprawa dotyczy przestępstwa z urzędu, a znęcanie się z art. 207 § 1 k.k. jest właśnie takim przestępstwem – ściganym bez względu na wolę pokrzywdzonego. ➡ Nawet jeśli nie chcesz, by sprawa była kontynuowana, prokuratura może prowadzić postępowanie dalej. ✅ 2. Czy Twoje zdanie ma znaczenie dla prokuratora lub sądu? Tak, ogromne. Twoje obecne stanowisko – pojednanie z mężem, jego terapia, brak obecnego zagrożenia, pozytywna ocena zespołu interdyscyplinarnego – mogą wpłynąć na decyzję prokuratury lub sądu. Możesz: Złożyć pismo do prokuratury, że chcesz pojednania, nie czujesz się zagrożona, widzisz zmianę w zachowaniu męża, że terapia działa itd. Prosić o umorzenie postępowania na podstawie braku interesu społecznego w kontynuowaniu sprawy (art. 17 § 1 pkt 3 k.p.k. lub 322 § 1 k.p.k., w zależności od etapu). ✅ 3. Co z niebieską kartą i terapią męża? To, że: mąż uczęszcza na terapię dla sprawców przemocy, nie ma incydentów od grudnia 2024, mieszkacie razem za zgodą zespołu interdyscyplinarnego, on jest jedynym żywicielem rodziny, …wszystko to stanowi istotne argumenty łagodzące, które prokurator i sąd powinni uwzględnić. ✅ 4. Co możesz teraz zrobić? 🔹 Jeśli sprawa jest w toku u prokuratora: złóż pisemne oświadczenie jako pokrzywdzona, że: nie chcesz ścigania męża, nie czujesz się zagrożona, doszło do poprawy jego zachowania, dobro rodziny i dzieci przemawia za zakończeniem postępowania, bierze udział w terapii, leczeniu psychiatrycznym, przywróciliście wspólne życie rodzinne. ➡ Możesz też poprosić o umorzenie postępowania ze względu na brak interesu społecznego w jego kontynuowaniu (art. 17 § 1 pkt 3 k.p.k.). 🔹 Jeśli sprawa trafiła już do sądu: możesz złożyć wniosek o nadzwyczajne złagodzenie kary, warunkowe umorzenie postępowania albo próbować mediacji, np.: poprzez kuratora, z pomocą prawnika lub obrońcy męża. ➡ W przypadku pierwszorazowej przemocy, skruchy sprawcy, terapii i pojednania sąd często daje szansę. 📝 Chcesz, żebym przygotował dla Ciebie gotowe pismo do prokuratury? Mogę opracować profesjonalny i rzeczowy wniosek o umorzenie postępowania karnego z uzasadnieniem, że doszło do pojednania, nie występuje zagrożenie, a mąż się zmienił 📞 Zadzwoń już teraz – 507 437 019 Rozmowa może pomóc Ci odzyskać spokój, zaplanować konkretne kroki i zyskać pewność, że jesteś na właściwej drodze. Czekam na Twój telefon. Razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 maja 2025 17:09 Zmodyfikowano dnia: 11 maja 2025 17:09 Obejrzało: 2 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.