Pytanie z dnia 08 października 2018

Witam,
Proszę o poradę w sprawie darowizny. Zostanie mi przekazana darowizna w formie pienieżnej ze strony rodzeństwa, natomiast wzamian zamierzam przekazać darowiznę w formie powierzchni ziemi. Jak to wygląda z punktu prawnego? Czy któraś ze stron musi odprowadzić podatek od przekazanej darowizny (która jest pierwszą darowizną w obu przypadkach)? W jakiej formie należy to zgłosić do Urzędu Skarbowego? Czy przy przekazaniu darowizny w formie powierzchni ziemi są dodatkowe formalności, które należy zrobić poza przepisaniem u notariusza?
Dziękuję z góry za pomoc.

Dzień dobry, to nie będą darowizny, skoro do "przekazania" udziałów w nieruchomości ma dojść w zamian za zapłatę. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz kancelariaulewicz.pl adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 października 2018 11:26 Zmodyfikowano dnia: 9 października 2018 11:26 Obejrzało: 313 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani Nie będzie konieczności w takiej sytuacji odprowadzania podatku do Urzędu Skarbowego. Darowizna ma nastąpić pomiędzy Panią i Pani rodzeństwem, a w takim razie należycie Państwo do 0 grupy podatkowej określonej w ustawie o podatku od spadków i darowizn, i możecie uzyskać pełne zwolnienie od zapłaty należytego podatku. Takie zwolnienie jest jednak uwarunkowane zgłoszeniem darowizny do urzędu skarbowego. Takiego zgłoszenia dokonuje się poprzez wypełnienie formularza zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych. Formularze są dostępne zarówno w samych Urzędach Skarbowych, jak i na ich stronach internetowych. Natomiast, jeśli chodzi o ewentualne dodatkowe formalności związane z zawarciem darowizny nieruchomości w formie aktu notarialnego, to raczej będzie ich mniej, gdyż nie musi Pani dokonywać zgłoszenia tej darowizny do US, gdyż będzie to w gestii notariusza. Pozdrawiamy.

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 października 2018 13:31 Zmodyfikowano dnia: 9 października 2018 13:31 Obejrzało: 312 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.