Czy muszę zwrócić koszt przechowania zwłok w chłodni?

Pytanie z dnia 18 marca

Czy muszę zwrócić koszt przechowania zwłok w chłodni?

Zmarł mój samotny brat 8 miesięcy temu. Zrezygnowałem ze sprawienia pochówku, pogrzebem zajęła się gmina (MOPS), ponieważ jest to zadanie własne gminy o charakterze obowiązkowym. Koszty pogrzebu pokryła z zasiłku pogrzebowego i częściowo dopłaciła. Gmina nie żąda ode mnie zwrotu tych kosztów.

Niestety szpital wzywa mnie do zapłaty za przechowanie zwłok w chłodni. Powołuje się na art. 922 i spadkobranie. Co do tego, że nabyłem spadek wskutek tzw. bierności przez upływ czasu, nie ma żadnej wątpliwości i pozostaje to poza zakresem sporu. Natomiast według mnie szpital powinien był wystawić fakturę na MOPS/gminę, bo przecież przechowanie zwłok to niezbędna czynność stanowiąca część kosztów pogrzebu. Pracownik socjalny, który zajmował się pogrzebem, uwzględniłby te koszty, wliczając je do sumy kosztów za pogrzeb. MOPS opłaciłby tym samym przechowanie zwłok, a ja nie poniósłbym żadnej opłaty. Zatem według mnie szpital zachował się bezmyślnie i naraził mnie na niepotrzebny wydatek, tym bardziej że cała procedura wydania zwłok ze szpitala do MOPS odbywała się z udziałem pracownika socjalnego; szpital wiedział, że pogrzebem zajmuje się gmina i zupełnie bez sensu rozdzielił koszt przechowania zwłok od kosztów pogrzebu - otrzymałby zapłatę z gminy. Teraz sprawa jest już zamknięta, bo MOPS rozliczył się z ZUS.

Moje pytanie jest następujące: czy w razie otrzymania pozwu o zapłatę ze szpitala wnieść sprzeciw/wnosić o jego oddalenie? Czy może trzeba wystosować pozew wzajemny, powołując się na wyrządzenie mi szkody przez niewystawienie faktury dla MOPS i przez to nieuwzględnienie tych kosztów przechowania zwłok w całkowitych kosztach pogrzebu, którym zajmowała się gmina?

Dobry dobry, z chęcią pomożemy i zajmiemy się wszystkim, Proszę tylko o opłacenie i umówienie konsultacji , a my wszystkim się zajmiemy . Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 maja 2025 05:23 Zmodyfikowano dnia: 6 maja 2025 05:23 Obejrzało: 6 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

ChatGPT powiedział: W opisanej sytuacji, istnieje kilka aspektów prawnych, które należy rozważyć, zanim podejmie się decyzję o ewentualnym wniesieniu sprzeciwu lub pozwu wzajemnego. Obowiązek zwrotu kosztów przechowywania zwłok – Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego, spadkobierca odpowiada za długi spadkowe, w tym koszty związane z pochówkiem, jednakże w sytuacji, gdy pogrzeb był organizowany przez gminę (MOPS) z jej środków, to gmina jest podmiotem odpowiedzialnym za opłacenie kosztów pogrzebu. W teorii, szpital, który przechowywał zwłoki, miałby prawo domagać się zapłaty za tę usługę od spadkobiercy (czyli od Pana), ale biorąc pod uwagę, że pogrzebem zajmowała się gmina, a MOPS miał pokryć te koszty, można argumentować, że koszt przechowywania zwłok powinien być wliczony w całość kosztów pogrzebu, które gmina pokrywała. Postępowanie w sprawie zapłaty – Jeśli otrzyma Pan pozew o zapłatę, powinien Pan rozważyć wniesienie sprzeciwu. Argumenty mogą obejmować fakt, że szpital nie wystawił faktury na gminę, mimo że wiedział, że to ona organizuje pogrzeb. Ponadto, może Pan wskazać na brak rozliczenia całkowitych kosztów pogrzebu w ramach świadczeń gminy, co może stanowić podstawę do uznania, że gmina powinna pokryć również te koszty. Pozew wzajemny – Możliwość wniesienia pozwu wzajemnego w tej sprawie może wynikać z tego, że uważa Pan, iż szpital niewłaściwie postąpił, rozdzielając koszty przechowania zwłok i pogrzebu. Jednakże pozew wzajemny jest bardziej skomplikowaną drogą, a w pierwszej kolejności warto próbować obrony w ramach sprzeciwu od pozwu, argumentując, że to gmina powinna pokryć te koszty, a nie Pan osobiście. Wina szpitala i wyrządzenie szkody – Jeżeli uważa Pan, że szpital wprowadził Pana w błąd, nie wystawiając faktury na gminę, można spróbować dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia, powołując się na niewłaściwe rozliczenie kosztów pogrzebu. Niemniej jednak w takiej sprawie warto skonsultować się z prawnikiem, aby dokładnie ocenić szanse na sukces takiego roszczenia. Podsumowując: jeśli otrzyma Pan pozew, sugerowałbym wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty, powołując się na okoliczności, że koszty przechowywania zwłok powinny zostać uwzględnione w kosztach pogrzebu organizowanego przez gminę. W przypadku dalszych trudności w rozwiązaniu sprawy, można rozważyć pozew wzajemny, ale zalecam wcześniejszą konsultację prawną, aby ocenić szanse na sukces. W razie potrzeby kontaktu: 507437019. Oferuję profesjonalną pomoc prawną.

Odpowiedź nr 2 z dnia 13 maja 2025 21:24 Zmodyfikowano dnia: 13 maja 2025 21:24 Obejrzało: 2 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.