Wybierz kategorię:
Potrzebuję:
Kancelaria adwokacka Mateusz Kubica
11 Listopada 60-62, pok. 311, 43-300 Bielsko-Biała
Odpowiada w ciągu 24 godzin
Witam chciała bym zapytać czy jest szansa o ubieganie się spadku po dziadkach? Dziadek był architektem wybudował 2 domy z tego co wiem podobno niema testamentu .. A jedna połowa domu jest mojego taty . Nas dzieci była 4ale siostra najstarsza zmarła kilka lat temu do tego za jednym domem jest duża działka . Proszę mi powiedzieć czy jest szansa ubiegania się o jakąś czesc ... w jednym z domów mieszka mój tata I jego konkubina która zrobiła wszytko by się nas z stamtąd pozbyć wzięła z tatą ślub cywilny I teraz się boję żeby ona wszystkiego nie zabrała po tacie...
Szanowna Pani. Aby udzielić odpowiedzi na pytanie należałoby zapoznać się z księgami wieczystymi nieruchomości aby potwierdzić, iż Pani dziadek był ich właścicielem. Następnym etapem byłoby przeprowadzenie postępowania spadkowego. W toku tego postępowania można także spróbować zabezpieczyć majątek tak aby nie został zbyty. Pani sprawa wydaje się bardziej skomplikowana niż można udzielić porady prawnej w ramach tego serwisu, ponieważ wymaga zapoznania się z dość obszerną dokumentacją.
Dobry wieczór,,,mój mąż zmarł 8 lat temu,,odbyła się sprawą spadkowa i dzieci (2) przyjęły spadek w udziałach po 1/6 ,,,teraz syn chciałby zrzec się swojej części na moją korzyść,,,czy jest to możliwe i jeśli tak to jak to przeprowadzić najlepiej notarialnie .
Szanowna Pani. Wydaje się, iż najlepiej aby syn darował na Pani swój udział w spadku jednakże jest na to potrzeba zgoda pozostałych spadkobierców. Co do formy to jeżeli w skład wchodzi nieruchomość to konieczna jest forma aktu notarialnego.
Wujek zmarł w czerwcu 2023 roku, nie miał zony, dzieci i rodzeństwa. Dziedzicza po nim stryjeczni kuzyni, czyli III grupa. czy obejmą nas nowe przepisy spadkowe , czy art 934 w brzmieniu dotychczasowym, czyli spadkow otwartych przed 15 listopada.
Do spraw spadkowych stosuje się przepisy z dnia otwarcia spadku czyli z dnia śmierci spadkodawcy. Nowelizacje po tej dacie zasadniczo nie wpływa na to kto dziedziczy ale jest tam kilka przepisów przejściowych dotyczących składania oświadczeń w przedmiocie przyjęcia spadku. Skutki materialne (czyli kto dziedziczy) powstają w chwili śmierci. Jeżeli później ktoś np. odrzuca spadek to sprawa staje się bardziej skomplikowana ale nie jest to przedmiotem pytania.
Córka lat 19 pomimo adopcji pełnej w 2015 roku (adopcja przez drugiego męża matki-biologiczny ojciec dziecka nie żyje) otrzymała wezwanie na sprawę do stwierdzenia nabycia spadku po zmarłym w 2017 r,który był jej dziadkiem przed adopcją( poprzednia rodzina nie wie o adopcji córki ).Z tego co wiemy poprzez adopcję córka utraciła prawa,obowiązki i więzi z poprzednią rodziną a co za tym idzie nie dziedziczy po nich .Czy można się odwołać do sądu aby córka nie uczestniczyła w/w sprawie na podstawie tego,że została adoptowana ?
Fakt, że córka jest stroną w postępowaniu nie oznacza, iż będzie ona dziedziczyć. Prawdopodobnie Sąd nie wiedział o adopcji, stąd zasadnym wydaje się poinformowanie na piśmie Sądu o adopcji załączając ksera dokumentów. Wydaje się, iż Sąd winien wtedy uznać, iż córka nie jest stroną postępowania.
Witam. W 2008 roku zmarła moja matka która była w związku małżeńskim z innym mężczyzna niż mój ojciec. Mieszkanie przeszło na jej męża. Jej mąż ostatnio także zmarł. Był bezdzietny, jedyna jego rodzina to dwóch braci, z których jeden także nie żyje, ale jest po nim dwójka dzieci. Kto może ubiegać się w takim wypadku o pozostawione mieszkanie ?
Jeżeli mieszkanie było wyłączną własnością zmarłego i nie ma testamentu to dziedziczyć będą po nim albo rodzeństwo i dzieci rodzeństwa a jeżeli nie będą chcieli dziedziczyć to gmina. Sugeruję sprawdzić dokładnie dlaczego mieszkanie przeszło na zmarłego a nie dziedziczono jest według ustawy - w takiej sytuacji bowiem dzieci zmarłej dziedziczyłyby.
Dzień dobry Proszę o poradę: sprawa dotyczy mojej mamy, która została wdową .Mąż mojej mamy był właścicielem samochódu, który nabył jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Czy mama ma jakieś prawo do tego samochodu/ Czy będzie uczestniczyć w nabyciu masy spadkowej?
Ruchomość nabyta przed zawarciem związku małżeńskiego nie wchodzi w skład majątku wspólnego ale w skład masy spadkowej wchodzi. Co do tego jaki udział w prawie własności tego pojazdu nabyła Mama to trzeba byłoby ustalić krąg spadkobierców po jej mężu.
Witam. Mój tata przed śmiercią przekazał cały majątek darowizną mojej mamie w obecności notariusza ( z uwagi na chorobę i niemożność złożenia podpisu wykonano odcisk tuszowy jego palca) Mama jest pod dużym wpływem osób trzecich. Czy mi i moim dwóm siostrom należy się prawo do zachowku ? Jeżeli tak to jak wygląda procedura uzyskania go i jaka jest wymagana dokumentacja ?
Przy założeniu, iż umowa jest ważna (w sytuacji kiedy ktoś był chory warto się zastanowić czy sama umowa nie jest nieważna jako złożona w stanie wyłączającym swobodne wyrażenie woli) to wydaje się, iż możliwe będzie przeprowadzenie sprawy o zachowek. Zachowek należy się najbliższej rodzinie i wynosi on połowę należnego udziału spadkowego. Z perspektywy procedury wygląda to tak, iż pozywa się osobę wzbogaconą o wyliczoną kwotę zachowku. Co do dokumentacji to trzeba udowodnić, iż dziedziczyło by się po zmarłym, co w tej sytuacji powinno sprowadzać się do przedłożenia aktów urodzenia.
Jak bez udziału sądu przeprowadzić podział spadku.Ojciec (żyjący) jest właścicielem mieszkania własnościowego.Chce go przekazać mnie i mojej siostrze.Mieszkanie zatrzymam ja,natomiast siostrze zapłacę połowę wartości mieszkania.i
Generalnie o podziale spadku możemy mówić, kiedy osoba zmarła. Dopóki żyje konieczne jest dokonanie czynności prawnej aby przekazać majątek. W opisanej sytuacji wydaje się, iż możliwe jest dokonanie darowizny przez właściciela mieszkania w formie aktu notarialnego i dokonanie w oddzielnym akcie rozliczenia z rodzeństwem. Ustalono by tak rozmiar spłaty i jej termin.
Witam w listopadzie 2018 roku zmarla babcia zostawiajac dlugi. Moja sutuacja jest taka ze rodzenstwo oraz kuzynostwo sie zzekło spadku , a ja nie zdążylam z powodu wyjazdu i dowiedzialam.sie o spadku dopiero wczoraj czy jest szansa zebym mogla zzec sie teraz tego spadku po uplywie terminu jezeli tak to co musze zrobic .
Termin do złożenia oświadczenia biegnie od daty dowiedzenia się o otwarciu spadku (czyli śmierci) osoby. Prosiłbym o wskazanie czy wiadomo było o śmierci babci zaraz po niej czy też później. Ponadto z uwagi na fakt, iż jest to babcia to należałoby wskazać, iż w pierwszej kolejności dziedziczą rodzice przy czym nie wiem czy oni żyli w chwili otwarcia spadku. I czy było jakieś postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku?
A czy rodzeństwo mojego zmarłego męża może wystąpić do sądu o podział spadku. Ja mam akt poświadczenia dziedziczenia gdzie ja I 3letni syn mamy po 1/2 cześći po zmarlym mężu
Z opisu sytuacji wynika, iż jedynymi udziałowcami w spadku jest Pani i Pani dziecko. Wniosek o dokonanie podziału spadku może zgłosić tylko osoba, która ma w tym interes prawny, więc zasadniczo tylko osoby zainteresowane i ewentualnie wierzyciele. Wydaje się więc, rodzeństwo zmarłego męża nie może wystąpić o podział spadku.
15 minut rozmowy telefonicznej z doświadczonym prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję, jak postąpić w Twojej sprawie dalej. Prawnik odpowie na pytanie i udzieli konkretnych informacji.
Zamów
Kancelaria Codex
Karpacka 24/B16, 43-300 Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Mateusz Szymkowiak
Nad Niprem 5 lok.2, 43-300 Bielsko-Biała
www.adwokat-szymkowiak.pl
BIELLEX KANCELARIA ADWOKACKA AGATA BIELAWSKA
Cieszyńska 59/2, 43-300 Bielsko-Biała
Odpowiada w ciągu 2 godzin
Bonk Przybyszewski Wasilewski Adwokacka Spółka Partnerska
Plac Żwirki i Wigury 9a, 43-300 Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Przemysław Babiarz
Szewska 14, 34-120 Andrychów
Barlickiego 2, 43-300 Bielsko-Biała
Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Kula
Cyniarska 22 A, 43-300 Bielsko-Biała
Kancelaria Radcy Prawnego Radca Prawny Jolanta Wykręt-Pawelec
Bielsko-Biała
Centrum Frankowe Bielsko-Biała
Wzgórze 1/4, Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Barbara Adamaszek-Byba
Młyńska 2/8, 43-300 Bielsko-Biała