Zostałeś skazany. No i co teraz?

Zostałeś skazany na  BZ-tę (czyli dla nie wtajemniczonych  karę  więzienia  bez warunkowego zawieszenia   jej wykonania). No to co masz teraz zrobić.

Nieczęstym wnioskiem do Sądu po skazaniu na karę pozbawienia wolności jest  wniosek o odroczenie wykonania tej kary . Możesz, a właściwie powinieneś złożyć taki wniosek, zaraz po uprawomocnieniu się wyroku skazującego nas na karę pozbawienia wolności. Z doświadczenia wiem, że lepiej nie czekać na „zaproszenie” z Zakładu Karnego, bo wtedy może być już za późno na odraczanie kary. Zostaniesz zatrzymany przez Policję i dostarczony do odbycia kary do najbliższego ZK. (dla nie wtajemniczonych Zakład Karny)

Zatem kiedy możesz starać się o odroczenie wykonania kary?

Odroczenie przysługuje  na okres do roku jeżeli jej  natychmiastowe wykonanie pociągałoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki . Na przykład skazany jest jedynym żywicielem rodziny, opiekuje się chorą osobą lub sam jest chory, ale nie w takim stopniu, że osadzenie go w zakładzie karnym zagrażałoby jego życiu lub zdrowiu jednakże musi leczyć się na wolności, gdyż w warunkach więziennych takie leczenie nie jest możliwe. Także rodzic samotnie wychowujący dziecko lub kobieta ciężarna mogą uzyskać odroczenie wykonania kary nawet na okres do 3 lat po urodzeniu się dziecka.

Odroczenie wykonania kary jest możliwe  także w przypadku gdy skazany choruje psychicznie lub na inna ciężką chorobę uniemożliwiającą wykonanie kary. Za ciężką chorobę uważa się taką, która jest na tyle poważna, że umieszczenie w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowoduje poważnie niebezpieczeństwo dla zdrowia. W tych przypadkach po zasięgnięciu opinii biegłych wskazującej, że  skazany jest chory i osadzenie go w zakładzie karnym zagraża jego życiu lub zdrowiu sąd odracza wykonanie kary . Nie ma tutaj żadnej dowolności w rozstrzygnięciu sądu.

Sąd może udzielić odroczenia kilkukrotnie, ale nie dłużej niż max na rok.  Okres odroczenia biegnie od daty wydania pierwszego postanowienia o odroczeniu wykonania kary. W takim postanowieniu sąd może zobowiązać skazanego np. do podjęcia pracy albo poddania się leczeniu.

Sądem do którego składa się wniosek o odroczenie wykonania kary jest  sąd,  który w  pierwszej instancji  wydał wyrok skazujący. Wniosek podlega opłacie sądowej w kwocie 80 zł. Można ją wpłacić w kasie w sądzie lub przelewem na konto sądu  ze wskazaniem, że dotyczy wniosku o odroczenie wykonania kary oraz z podaniem imienia i nazwiska skazanego i sygnatury akt sprawy w której nastąpiło skazanie .

wpis został pierwotnie opublokowany na blogu: http://odroczenie-kary.pl/zostales-skazany-no-i-co-teraz/