Zamiana kary pozbawienia wolności. Kiedy jest niemożliwa?

W poprzednim wpisie o  zamianie kary  pokazałem Ci, że możesz starać się o  zamianę swojej kary pozbawienia wolności na grzywnę lub karę ograniczenia wolności .

W praktyce wygląda to tak, że sąd zastanawiając się nad zarządzeniem Ci kary powinien z urzędu zastanowić się czy zamiast orzec o zarządzeniu kary pozbawienia wolności  zamienić Ci karę na grzywnę albo ograniczenie wolności . Niestety taka zmiana nie działa w każdym przypadku jak automat.

Gdy sąd zamierza zarządzić Ci karę bo zostałeś skazany za podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania to  nie możesz wnioskować o zamianę kary . Tak samo jest w przypadku gdy sąd będzie orzekał o zarządzeniu kary jeżeli zostałeś skazany za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie z Tobą, a w okresie próby rażąco naruszałeś porządek prawny, ponownie używałeś przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby dla Ciebie najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie z Tobą.

Nie możesz starać się o zamianę kary także gdy w okresie próby po udzieleniu Ci pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego rażąco naruszałeś porządek prawny, w szczególności gdy popełniłeś inne przestępstwo niż to wskazane wyżej, albo jeżeli uchylałeś się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku.

Jeszcze w jednym przypadku sąd nie zamieni Twojej kary na grzywnę lub ograniczenie wolności.  Gdy nie wykonałeś nałożonych  przez sąd na Ciebie określonych  obowiązków  nawet gdy wskazane powyżej okoliczności, które uniemożliwiają zamianę kary nie mają miejsca w Twoim przypadku.

Chodzi tu o obowiązek wyprowadzenia się z lokalu wspólnie zamieszkiwanego z pokrzywdzonym, nie wykonanie świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także nie wywiązania się z obowiązku naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody w całości albo w części. Te obowiązki zależą jednak tylko od Ciebie i jeżeli je wykonasz to możesz się starać o zamianę kary.

Wpis został pierwotnie opublikowany na blogu odroczenie-kary.pl