Zabezpieczenie alimentów na czas procesu.

To postanowione - składasz pozew o alimenty na rzecz dziecka. Jednakże, zanim w realiach polskiego krajobrazu zapadnie prawomocny wyrok, z czegoś musisz je utrzymać. Nie wiem, czy wiesz, ale możesz zabezpieczyć otrzymywanie alimentów na czas trwania postępowania. A zatem nie musisz czekać, aż po roku zapadnie wyrok w I instancji, tylko już wkrótce po wniesieniu pozwu albo nawet przed możesz korzystać z zabezpieczenia. Wystarczy w tym celu złożyć wniosek o zabezpieczenie (w treści pozwu lub osobnym) oraz uprawdopodobnić roszczenie. Otóż właśnie - uprawdopodobnić, a nie udowodnić. Być może różnica wydaje się dość subtelna, ale istnieje. Uprawdopodobnienia można dokonać w dowolnej formie, bez rygorów procesowych charakterystycznych dla postępowania dowodowego np. za pomocą notatek, pisemnych oświadczeń osób trzecich lub czasem nawet samej strony. Odformalizowanie w przypadku uprawdopodobnienia nie oznacza jednak, że możesz żądać tylko w oparciu o gołosłowne twierdzenia. Sąd musi bowiem opierać się na jakimś materiale pozwalającym zająć odpowiednie stanowisko.

To, co jest niewątpliwym atutem postępowania zabezpieczającego to szybkość i natychmiastowa wykonalność. Rozpatrzenie wniosku o zabezpieczenie alimentów powinno nastąpić zgodnie z przepisami bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu na posiedzeniu niejawnym. Zachowanie tego terminu przez sąd bywa, szczególnie w Warszawie z uwagi na ilość spraw - utrudnione. Niemniej, samo uzyskanie rozstrzygnięcia co do wniosku o zabezpieczenie nie jest długotrwałe. Co więcej - zapadłe postanowienie jest natychmiast wykonalne. Jeżeli strona zobowiązana do płatności nie płaci, postanowienie o zabezpieczeniu stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji.

Warto podkreślić, że w odróżnieniu od pozostałych spraw cywilnych, w sprawach o alimenty możemy we wniosku o zabezpieczenie alimentów żądać takiej samej kwoty tytułem zabezpieczenia alimentów miesięcznie jak w zakresie głównego żądania pozwu. A zatem w pozwie żądasz 1500 zł - nie ma przeszkód formalnych, aby we wniosku o zabezpieczenie również wnosić o 1500 zł.

Zabezpieczenia udziela, co do zasady, sąd właściwy do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji. Jeśli zgłaszamy wniosek o udzielenie zabezpieczenia w toku trwania postępowania, wniosek rozpoznaje sąd, w którym aktualnie toczy się sprawa. Zapadłe postanowienie sąd doręcza obu stronom. Przysługuje Ci prawo wniesienia zażalenia do tego samego sądu, który wydał postanowienie.

Do kiedy korzystasz z zabezpieczenia? Do czasu uprawomocnienia się wyroku, a właściwie do tego czasu plus dwa miesiące, ponieważ ustawa wskazuje ten termin jako upadek zabezpieczenia. Zabezpieczenie wówczas upada, czyli przestaje obowiązywać.

Małgorzata Łukasik

radca prawny