Wydziedziczenie (jak skutecznie kogoś wydziedziczyć)

Wydziedziczenie nie jest pominięciem kogoś w testamencie, jak często ludzie myślą. Jest to pozbawienie osób uprawnionych prawa do zachowku . Aby było skuteczne, musi zostać dokonane w testamencie i być oparte na ustawowych przesłankach.

Przesłanki wydziedziczenia określono w art. 1008 k.c. I tak podstawę wydziedziczenia może stanowić:

a) Uporczywe postępowanie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego wbrew woli spadkodawcy (a więc np. nadużywanie alkoholu czy narkotyków, prostytuowanie się, życie na cudzy rachunek przy jednoczesnym uchylaniu się od pracy zarobkowej, działalność przestępcza). Ważne jest, aby spadkodawca dał wyraz nieakceptowaniu sposoby życia uprawnionego do zachowku, a ten mimo wszystko postępował w podobny sposób uporczywie, a więc w sposób stały i ciągły. Pamiętać przy tym należy, że działalność uprawnionego do zachowku może być uznana za podstawę wydziedziczenia tylko wtedy, gdy jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.......

 

Więcej przeczytasz na blogu kancelarii. Wystarczy, że klikniesz w  link  wydziedziczenie czyli pozbawienie prawa do zachowku.

 

Pozdrawiam,

Bernadetta Parusińska- Ulewicz

kancelariaulewicz.pl

adwokat@kancelariaulewicz.pl

tel.: 663-182-634